Ensar Çalışkan yazdı: Taliban siyasi ve toplumsal görünümünde olduğu gibi askeri zeminde de farklı bir görüntü veriyor!

“Özellikle Taliban’ın ele geçirdiği şehir merkezlerindeki stratejik bölge ve binaların güvenliğini üstlenen Bedri 313 Tugayı bugüne kadar basına resmî bir demeç vermedi.”
  • 31.08.2021, 06:55:21
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Ensar Çalışkan yazdı: Taliban siyasi ve toplumsal görünümünde olduğu gibi askeri zeminde de farklı bir görüntü veriyor!

Afganistan’da 20 yıldır sürdürdüğü gerilla savaşının ardından geçtiğimiz günlerde Kabil’i ele geçiren Taliban, önceki iktidarına göre oldukça farklı bir görünüm arz ediyor. Siyasi ve toplumsal görünümünde olduğu gibi askeri zeminde de farklı bir görüntü veriyor. Yakın geçmişe kadar varlığı ve nitelikleri hakkında pek bilgi bulunmayan “Bedri 313 Tugayı” bu bağlamda Taliban hareketinin askeri perspektifindeki değişimin sembolü haline geldi.

Yıpratma savaşı döneminde sahaya sürülmeyen Bedri 313 Tugayı, Taliban’ın ilçe ve kent merkezlerini ele geçirmeye başladığı süreçte önemli roller üstlendi. İslam tarihinin ilk açık cephe savaşı olan Bedir Savaşı’na atıfla ismi Bedri 313 olarak isimlendirilen askeri birim, temelde dünyanın pek çok ülkesindeki özel kuvvetler yapılanmalarına benzer şekilde teşkil edildi. Uzun süreli (3-6 aylık) askeri ve fiziksel eğitimlerden geçirilen Bedri 313 Tugayı, 12-14 kişilik timler şeklinde yapılandırılıyor. Bahse konu fiziksel eğitime topluca alınan timler, genellikle askeri birim içerisinde de eğitime birlikte girdikleri kişilerle beraber görev alıyorlar.

Her birimin yapılandırılması için belli fiziksel şartların da sağlandığı Bedri 313 Tugayı’na mensup her savaşçı, yaklaşık 300 Amerikan doları değerinde taktik hücum yeleği, yaklaşık 500 dolar değerinde taktik/balistik kask, yaklaşık 100 dolar değerinde taktik/balistik gözlük, yaklaşık 250 dolar değerinde özel kumaştan mamul askeri kamuflaj, yaklaşık 150 dolar değerinde taktik askeri bot ve muhtelif değerlerde askeri ekipmanlarla donatılmış durumda. Görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla tim yapılanmasına göre savaşçılar AKM, AK-74, M-16, M4A1 ve türevleri, muhtelif (M24, Dragunov vd.) keskin nişancı tüfekleri, hafif makineli silahlar (PKM, PKS, PKMS, M-60, M-249 vd.) türünde piyade silahları taşımakta. Özellikle hareketin propagandaya verdiği ehemmiyetten ötürü oldukça eğitimli bir görüntü sergileyen Bedri 313 Tugayı mensuplarının askeri manevraları ile silahlı ve silahsız duruşları dünya basınının dikkatini çekti.

Özellikle Taliban’ın ele geçirdiği şehir merkezlerindeki stratejik bölge ve binaların güvenliğini üstlenen Bedri 313 Tugayı bugüne kadar basına resmî bir demeç vermedi.

Kabil Havalimanı çevresinde doğrudan Amerikan askerleriyle koordinasyon halinde çalışan Bedri 313 Tugayı içerisinde Arapça, İngilizce, Urduca, Peştunca, Farsça, bölgede konuşulan Türk lehçeleri, Rusça ve Çince konuşabilen unsurların bulunduğu bildiriliyor. Afganistan’da ulaşılan kaynaklara göre Bedri 313 Tugayı, yaklaşık 400 farklı timden oluşuyor ve timlerin kendi içinde farklı uzmanlık alanları bulunuyor. Yapı içerisinde patlayıcı uzmanları, meskun mahal operasyonlarında uzman timler, dağ ve orman savaşı üzerine uzman timler, sualtı taarruz unsurları, koruma timleri, acil müdahale timlerinin yer aldığı öğrenilirken bahse konu unsurların henüz çok azı basın önüne çıktı.