Enes'in babası haklı çıktı: Ateist arkadaşı teşvik etmiş

Enes Kara, 21 yaşında Elazığ'da Tıp Fakültesinde okurken intihar etmişti. Cemaat yurdunda kaldığı için intihar ettiği iddia edilen Enes Kara'nın Whatsapp mesajlarında gerçekler ortaya çıktı.
  • 21.05.2022, 23:17:41
  • Güncelleme: 1 ay önce
Enes'in babası haklı çıktı: Ateist arkadaşı teşvik etmiş

Elazığ'da Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi olan Enes Kara, kaldığı öğrenci evinde intihar etmişti. Enes Kara'nın intiharı öncesinde hazırladığı video mesajda kaldığı cemaat yurduyla ilgili söyledikleri, Enes'in kendisine yönelik dini baskılar nedeniyle intihar ettiği yanılgısını ortaya çıkarmış, seküler medya Enes ile ilgili yaptıkları haberlerde bu iddiayı ön plana çıkarmışlardı.

WHATSAPP MESAJLARI ORTAYA ÇIKTI

Enes Kara'nın ölümü sonrasında Whatsapp mesajları incelendiğinde, çok ilginç mesajlaşmalar ortaya çıktı. Enes'in görüştüğü G.M.D isimli arkadaşıyla defalarca kez ateizm hakkında konuştuğu ve G.M.D'nin intihar sürecinde Enes'e destek verdiği ortaya çıktı.

Enes'in içinden geçtiği zorlukları ailesiyle paylaşmamasını söyleyen G.M.D, "Hayatta anlatamazsın, hiç girme o işlere, evlatlıktan ret yersin, mümkün değil bana inan" diyerek Enes'i yalnızlaştıran en tehlikeli adımlardan birini attı.

ENES'İN VİDEOSU HAFTALAR ÖNCE HAZIRMIŞ

Enes'in intihar etmeden haftalar öncesinde ölümü sonrası için hazırladığı videoyu G.M.D'ye gönderdiği ve arkadaşının intihar sonrasında "Videoyu ailene göndermemi ister misin?" diye sorduğu görüldü.

Enes Kara: Yarın ne yapsam?... son günüm

G.M.D.: Son günüm derken… bu pazartesi mi?

Enes Kara: Hangi pazartesi sanıyon?

G.M.D.: Haftaya falan

Enes Kara: Geçen Pazar bu değil sonraki pazartesi demiştim

G.M.D.: Saat kaçta düşünüyorsun

Enes Kara: 10 falan

G.M.D.: Sabah akşam?

Enes Kara: Sabah

G.M.D.: Uyanık olacağım

G.M.D'nin Enes'in intiharı için planladığı güne kısa bir zaman kala, "Nerede intihar edeceksin?" diye sorduğu ve Enes'in "Oturduğum apartmanın en üst katında" yanıtını verdiği görüldü.

İNTİHARDAN MADDİ MENFAAT

Öte yandan şüpheli G.M.D.’nin piyasada alınıp satılabilen ve ciddi getirisi olan Enes Kara’ya ait oyun hesabını almak için canhıraş bir şekilde gayret gösterip "Hesabını ben isterim, dürüst olmak gerekirse" diyerek intihardan menfaat temin etmeye çalıştığı ortaya çıktı.
Enes’i intihara adeta psikolojik olarak hazırlayıp, teşvik eden şüpheli ile Enes Kara’nın şu yazışması ise tüyler ürpertti:

Şüpheli: Son gününde ne yapıyosun

Enes: Storboy dinliyom

Şüpheli: Güzel bir yemek yeseydin

Enes: Çiğköfte yedim

Şüpheli: Adam olana çok bile
….
Şüpheli: Gitmeden önce yarın sesini duyayım

Enes: Tamam

Şüpheli: Korkuyor musun

Enes: Karmaşık ya korkuyorum heyecanlıyım biraz mutluyum. Merak da var

TAKİPSİZLİK KARARI

İkili arasında geçen diyaloglarda şahsın intiharı normalleştirdiği hatta Enes Kara’yı intihara yönlendirdiği açık bir şekilde görülürken; dosyayı inceleyen savcı, şüpheli G.M.D. hakkında takipsizlik kararı verdi.

Dosyayı hazırlayan avukatlar Ömer Faruk Ceylan, Cengiz Yılmaz ve Mehmet Mustafa Özünver, Elazığ Sulh Ceza Mahkemesi'ne, "kovuşturmaya yer olmadığına dair" verilen karara itirazda bulundu.

BABASININ ESKİ AÇIKLAMASI

Elazığ’da Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara, kaldığı binanın yedinci katından atlayarak yaşamına son verdi.

Kara’nın intiharı Türkiye’nin gündemine yerleşirken; yaşanan olay üzerinden İslam dini ve çeşitli cemaatler hedef alındı.

Enes Kara'nın ölümünün ardından Yeni Akit’e konuşan baba Mehmet Kara, oğlunun ölümünde cemaatin değil, etrafındaki ateist arkadaşlarının etkili olduğunu öne sürdü.

İSLAM DÜŞMANLIĞINA TEPKİ GÖSTERDİ

Enes’te “iman zayıflığı” olduğunu daha önce fark ettiğini belirten Mehmet Kara, çocuğunun ateist olduğunu ise çektiği video ile öğrendiğini kaydetti.

Enes Kara’nın babası Mehmet Kara, bazı medya kuruluşlarının intihar eden 20 yaşındaki evladı üzerinden yürüttükleri İslam düşmanlığına tepki göstererek, “Her anne-baba evladının vefatına üzülür, ama bu üzüntünün yanında aile değerlerimize ve inançlarımıza saldırının olması bizi daha da perişan etti. Evladım Enes’i manevi boşluğa sürükleyen cemaat değil, ateist arkadaşları oldu” ifadelerini kullandı.

Evladının ölümü üzerinden yürütülen İslam düşmanlığının acılarını ikiye katladığını belirten Kara, “Oğlumu ölüme sürükleyen cemaat değil, etrafındaki ateist arkadaşları oldu” dedi.

BABA KARA 28 YILDIR CEMAAİTİN İÇİNDE

Yirmi sekiz yıldır Risale-i Nur okuduğunu dile getiren baba Kara, “Çevremde hiç böyle bir olay görmedim. Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin kitaplarında intihara teşvik edici, insanı hayattan soğutan, yaşama şevkini kıran tek bir cümleyle karşılaşamazsınız. Biz bu tefsir kitaplarından ‘her şeyi güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayattan lezzet alır’ sözü ile hayatı güzel yaşamayı öğrendik” ifadelerini kullandı.

Enes Kara ölmeden önce çektiği videoda cemaat gördüğü baskılardan, ailesiyle yaşadığı sorunlardan ve gelecek kaygılarından söz etmişti.

ANNESİ KONUŞTU: İNSAF SINIRLARI AŞILDI

Tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın ölümüne ilişkin annesi Hatice Kara ile avukat Ömer Faruk Ceylan açıklamalarda bulundu.
Hatice Kara, yazılı açıklamasında, oğlu üzerinden kamuoyu algısı yürütülmeye çalışıldığını savundu.
Oğullarının acısını yaşayamadan çeşitli saldırılara maruz kaldıklarını aktaran Kara, "Yobazlık ve gericilikle itham edildik. İnsaf sınırları aşılarak, katil olarak dahi itham edildik. Evladını kaybetmiş acılı bir aile nazarıyla muamele görmemiz icap ederken, siyasi malzeme konusu edildik." ifadelerini kullandı.
Ailenin avukatı Ömer Faruk Ceylan ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Enes Kara'nın yaşadığı bunalım neticesinde intihar ettiğini ileri sürdü.
Olayın her yönüyle tetkik edileceğini aktaran Ceylan, "Enes Kara'yı alet ederek prim elde etmeye çalışanlara müsaade edilmeyecek. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçlarından gerekli hukuki süreç takip edilecek." diye konuştu.

  • Kaynak: AKİT