El Salvador'un başı MS13 çetesiyle dertte!

Orta Amerika’da yer alan El Salvador MS13 çetesi ile mücadele için OHAL sürecini 30 gün daha uzattı. Devlet Başkanı Bukele çetenin güçlenmesinde Amerikan Devletler Örgütünü suçladı.
  • 25.04.2022, 12:11:25
  • Güncelleme: 3 ay önce
El Salvador'un başı MS13 çetesiyle dertte!

Orta Amerika’da yer alan El Salvador Mara Salvatrucha (MS13) çetesi ile mücadele için OHAL sürecini 30 gün daha uzattı.

El Savador dünyada cinayet oranlarının en yüksek olduğu ülke konumunda. Yaklaşık olarak 6,5 milyon nüfusa sahip olan ülkede her saat başı bir kişinin MS13 adlı çete tarafından tarafından öldürüldüğü bilgisine yer veriliyor.

Mara Salvatrucha  (MS13) çetesi 1970 yıllarında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde ortaya çıkmış ve etkinliğini Orta Amerika’ya kadar indirmiştir. El Salvador çetenin en etkin olduğu ülke konumda olup çete üyelerinin sayısının 70 bin kişi olduğu ifade ediliyor.

Çoğunlukla yoksul kesimdeki gençleri çeteye katılmaya zorlayan MS13’e karşı Filistin kökenli Devlet Başkanı Nayip Bukele büyük bir mücadele başlattı.Çeteye karşı 25 Mart’ta başlayan operasyonlarda, 16 binden fazla çete üyesinin gözaltına alındığı resmi makamlarca duyuruldu.

Bukelenin Paylaştığı Görünütler Tepkiye Neden Oldu

Bukele'nin çete üyelerine yönelik gerçekleştirdiği operasyon ile paylaştığı görüntüler bazı çevrelerce eleştirldi ve 'şiddete karşı şiddet' uygulandığı yorumlarının yapılmasına neden oldu. MS13 çetesi uyguladığı aşırı şiddet ve kan donduran cinayetlerle duyurmuştu. 

Bukele Amerikan Devletleri Örgütünü Suçladı

Devlet Başkanı Nayib Bukele, 28 Mart'taki açıklamasında da Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) ve Amerikalılar Arası İnsan Hakları Komisyonunun (IACHR) geçmişte çeteleri güçlendirdiği, ateşkese sponsor olduğu suçlamasında bulunmuştu. Amerikan Devletleri örgütünün en etkin üyesi ise ABD olduğuna vurgu yapılıyor. 

 

Amerikan Devletler Örgütü (ABÖ) Nedir?

ABÖ, esas itibarıyla, Batı yarıkürede barış, istikrar ve güvenliğin tesisi, sosyo-ekonomik ve toplumsal kalkınmanın sağlanması ve demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi evrensel ilke ve değerlerinin yerleşmesini ve bunlara saygı gösterilmesini temin etmeyi hedeflemektedir. Bu çerçevede ADÖ, a) demokrasi, b) kalkınma, c) insan hakları ve d) güvenlik (vatandaş güvenliği) başlıkları altındaki dört ana sütunda faaliyet göstermektedir.

ABÖ Ne Zaman Kuruldu?

13 Aralık 1951

ABÖ’ye Üye Ülkeler

ABD, Antigua-Barbuda, Arjantin, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Brezilya, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, El Salvador, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Jamaika, Kanada, Kolombiya, Kosta Rika, Küba (1962 yılında üyeliği askıya alınmıştır), Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Saint Kitts-Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent-Grenadines, Surinam, Şili, Trinidad-Tobago, Uruguay, Venezuela.

Not-1: ADÖ’nün 35 üyesi bulunmakla birlikte, fiilen üye sayısı 34’tür. Öte yandan, Örgüt’ün 66 “Daimi Gözlemci” üyesi bulunmaktadır.

Not-2: ADÖ Dışişleri Bakanları 8. İstişare Toplantısı’nda alınan kararla, Örgüt’ün hedefleriyle bağdaşmayan politikalar izlemekte ısrar ettiği gerekçesiyle Küba’nın üyeliği 1962 yılında askıya alınmıştır. Küba'nın geri dönüşü 3 Haziran 2009 tarihinde kararlaştırılmış, ancak Küba Örgüt faaliyetlerine katılmayı fiilen reddetmiştir.

Not-3: Honduras'ta 28 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirilen askeri darbe üzerine, bu ülkenin ADÖ üyeliği 5 Temmuz 2009 tarihli bir kararla askıya alınmıştır. Honduras, 1 Haziran 2011 tarihinde alınan Genel Kurul kararıyla Örgüt’e geri dönmüştür.

Türkiye’nin Üyelik Durumu:

Türkiye, ADÖ’ye 16 Eylül 1998 tarihinde “Daimi Gözlemci” üye olmuştur.