El Cezire: Menfi, Hafter’i meşru askeri oluşuma katılmaya ikna etmek istiyor

El Cezire Arapça, Libya’da geçici yönetimin Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el Menfi’nin, Halife Hafter’i meşru askeri oluşuma katılmaya ikna etmek olduğunu bildirdi.  

  • 12.02.2021, 17:05:53
  • Güncelleme: 10 ay önce
El Cezire: Menfi, Hafter’i meşru askeri oluşuma katılmaya ikna etmek istiyor

Libya’da geçici yönetimin Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el Menfi’nin, Halife Hafter’i ziyaret etmesi tartışma konusu oldu. Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El Meşri, geçici yönetimin Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed El-Menfi'nin Halife Hafter ile Bingazi şehrinde (doğu Libya) görüşmesini kınadı. 

El-Meşri, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, Menfi’nin gerçekleştirdiği ziyaretin Libyalılar için olumsuz bir mesaj olduğunu, Hafter'in yol açtığı tüm yıkım ve trajedilerden sonra uzlaşma ile ilgisi olmadığını söyledi.

Hafter'in basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Menfi ile gerçekleştirdiği görüşmede Hafter, ülkedeki siyasi kurumların birleştirilmesi ve aralık ayında yapılacak seçimlere ulaşılması için siyasi diyalog ortamı oluşturan yeni Başkanlık Konseyi ve Ulusal Birlik Hükümetini desteklediğini ifade etti.

Menfi, Hafter’le görüşmesinin ardından Bingazi’nin ileri gelen isimleriyle de bir araya geldi. Menfi, Başkanlık Konseyi Başkanı olduktan sonra Doğu Libya'ya ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

Menfi, Bingazi ziyaretinin amacının Libyalılar araındaki uzlaşma ve birleşmeyi sağlamak olduğunu açıklamıştı.  

El Cezire: Menfi, Hafter’i ikna etmeye çalıştı

El Cezire Arapça ise Muhammed Menfi'nin Hafter ve askeri liderleriyle görüşmesinin nedeninin yeni seçilen Başkanlık Konseyi’nin meşruiyetini tanıma ve meşru askeri oluşumlara katılmaya ikna etmek olduğunu bildirdi.

Haberde Menfi’nin ayrıca Tobruk’taki meclis üyelerinin Cenevre'deki Libya Siyasi Diyalog Forumu toplantısında başbakan seçilen Abdülhamid Debibe'nin kuracağı hükümete oy vermelerini sağlamak için ikna girişimlerinde bulunduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler himayesinde oluşturulan Libya Siyasi Diyalog Forumu’ndaki 75 üye, bu yılın Aralık ayında yapılması planlanan parlamento seçimleri öncesi ve Başkanlık  seçimlerini denetlemek üzere geçici bir başbakan ve Başkanlık Konseyi Başkanı seçti.

Birleşmiş Milletler’deki görüşmelerde alınan karar uyarınca, Debibe’nin hükümet kurması için 3 hafta süresi bulunuyor.

Biden, Libya’ya yönelik ulusal acil durum kararını 1 yıl daha uzattı

Öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden dün Libya'ya yönelik ulusal acil durumu bir yıl daha uzatma kararı aldı. Biden, Libya'daki durumun ABD'nin ulusal güvenliği ve dış politikası için istisnai bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini söyledi.

Biden Kongre'ye yazdığı mektupta, olağanüstü hal kapsamında uygulanan yaptırımların kaldırılmasının Libya'da askeri gerilimi artırdığını söyledi.

Biden, devrik diktatör Muammer Kaddafi’nin aile üyeleri ile yakın isimlerin ulusal uzlaşmayı engellemelerini önlemek için tedbir alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

ABD Başkanı, diyaloğu reddeden ve ülkede demokratik geçişi engelleyen, çıkarlarına hizmet etmesi ve çatışmayı uzatmak için Libya halkının servetini kullanmaktan çekinmediğini sözlerine ekledi.

ABD, Kaddafi rejimine karşı halk protestolarının patlak vermesinden kısa süre sonra Şubat 2011'de, Libya'ya yönelik ulusal acil durum kararı almıştı.