Ekvador’da müzakere masası kuruldu

Ekvador'da yaklaşık 2 haftadır yerliler ile hükümet güçleri arasında devam eden çatışmalar sona erdi. Protestocuların hükümetin diyalog teklifini kabul ettiği belirtildi.
  • 28.06.2022, 15:00:59
  • Güncelleme: 1 ay önce
Ekvador’da müzakere masası kuruldu

Güney Amerika ülkesi Ekvador'da, yaklaşık 2 haftadır hükümeti protesto eden yerlilerin hükümetin diyalog teklifini kabul ettiği bildirildi.

Ekvador Yerli Halkları Konfederasyonu (Conaie) Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Devletin beş önemli yetkilisiyle görüşme gerçekleştirilecek." ifadesine yer verildi.

OHAL KALDIRILDI

Görüşmeye ilişkin detayların paylaşılmadığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso'nun benzin fiyatlarında bir miktar indirime gitmesi ve 8 gündür 6 kentte uygulanan olağanüstü halin (OHAL) kaldırılmasına yönelik jest olduğu bilgisi paylaşıldı.

Yerliler, hükümetin OHAL'i kaldırmasını olumlu bulmakla beraber benzin fiyatlarındaki indirimi ise beklentilerin çok altında bulduğunu duyurmuştu.

Başta yerliler olmak üzere binlerce kişi, eğitime daha fazla bütçenin ayrılması, akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi ve tarım ürünleri fiyatlarının kontrol altına alınması gibi taleplerle yaklaşık 2 haftadır gösteriler düzenliyor.

GÖSTERİLERDE 5 KİŞİ ÖLDÜ

Lasso hükümetine karşı düzenlenen protestolarda şimdiye kadar 5 protestocunun öldüğü, 18'i ağır 200'den fazla göstericinin yaralandığı belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Lasso ise gösterileri, hükümetine yönelik darbe girişimi olarak değerlendiriyor.

  • Kaynak: Dünya Bülteni