Dünyada nükleer silah restleşmeleri

Kuzey Kore Hwasong-17’lerle Güney Koreyi, Rusya ise Satan-2’lerle ABD ve AB’ye korku salıyor.
  • 26.04.2022, 14:02:16
  • Güncelleme: 3 ay önce
Dünyada nükleer silah restleşmeleri

Kuzey Kore'nin kardeş Koreyi nükleer silahlarla tehdit etmesinin ardından, Güney Kore ABD’den SM-6 füze savunma sistemi satın alacağını açıkladı. 

Kuzey Kore’nin nükleer silah programını daha da güçlendirmeye çalışacağını açıklamış ve düzenlediği askeri geçitle “Canavar Füze” adını verdiği Hwasong-17’larla gövde gösterisi yapmıştı.

ATOM BOMBASINDAN 2 BİN KAT DAHA GÜÇLÜ

Kuzey Kore ile birlikte Rusya da Satan-2 füzelerini Moskova’nın 3 bin kilometre doğusundaki Krasnoyarsk bölegsindeki Uzhur kasabasına yerleştirdi.

Rusya Satan-2 olarak bilinen RS-28 Sarmat füzeleriyle Avrupa’da birçok başkenti rahatça hedef alırken füzelerin menzilinin ABD kentlerine kadar uzanabileceği belirtiliyor.

Rusya’nın gözdesi konumunda olan Satan-2 ise ABD’nin Japonya’ya attığı atom bombasından 2 bin kat daha güçlü olduğu belirtiliyor.

ABD ise Satan-2 füzelerine karşı önleyici olarak SM-6, SM-3 ve Aegis RIM – 161 füzelerini kullanacak.

"HAFİFE ALMAYIN"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise yaptığı basın açıklamsında, nükleer bir savaşın ortaya çıkması ihtimalinin hafife alınmaması konusunda uyarıda bulundu.

Lavrov, NATO "özünde" Kiev'e silah sağlayarak Rusya ile bir vekalet savaşına girmiş oluyor." dedi.

ABD 200 MİLYAR DOLAR HARCADI

ABD, Rusya'nın kıtalararası nükleer silah tehditlerine karşı savunma füzeleri için bugüne kadar 200 milyar dolarlık bir harcama yaptı.