Dünya Müslüman Alimler Birliğinden Taliban'a tebrik mesajı: İslami modeli benimseyin

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Afganistan'da Taliban tarafından kurulan geçici hükümetin Başbakanı Muhammed Hasan Akhun'a tebrik ve İslami bir yönetim modeli benimseme mesajlarını iletti.
  • 13.09.2021, 11:54:59
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Dünya Müslüman Alimler Birliğinden Taliban'a tebrik mesajı: İslami modeli benimseyin

Dünya Müslüman Alimler Birliğinin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada,  Cumartesi günü, Mütevelli Heyeti, Genel Sekreterlik ve tüm üyeleri adına Afganistan İslam Emirliği Başbakanı Molla Muhammed Hasan Akhund'a tebrik mesajı gönderdiklerini, Afgan halkının Taliban'a bir emanet olduğunu ve onların güven duygusu içinde yaşaması için ellerinden ne gelecekse yapacaklarını belirttiler.

Alimler Birliği, açıklamasından Molla Mohammad Hassan Akhund'un deneyimli bir yönetici ve öpretmen olduğu belirtilirken kardeş Afgan halkının güvenlik, istikrar, birlik ve refahı için tüm beklentilerini ve isteklerini gerçekleştirmelerini istedi.

Birlik ayrıca, yeni hükümetin Hz. Muhammed tarafından kurulan İslami bir yönetim modelini devam ettiren 4 halife gibi bir yönetim belirlenmesi Şura Hayeti kurularak adaletin tesis edilmesinin kan davalarının ve haksız hükümlerin önüne geçmesi açısından önemli olduğu dile getirildi.

Açıklamada, "Peygamber ve 4 halife döneminde olduğu gibi azınlıkların özgürlükleri ve kutsalları, refahının garanti altına alınması. Tüm ırk, din ve mezhepler arasında barış ve toplum uyumunu teşvik eden, insani ve uygar bir hükümeti desteklemeye devam edeceklerini belirttiler.

Birlik ayrıca, yeni hükümete her türlü desteği vereceğini vurguladı.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber