Dünya Gıda Programı: Yemen için finansman bulunmalı

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, Yemen'de açlıkla mücadele edilmesi için finansman bulunması çağrısında bulundu.
  • 13.03.2022, 18:05:14
  • Güncelleme: 5 ay önce
Dünya Gıda Programı: Yemen için finansman bulunmalı

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Yemen'de artan şiddetin ve kötüleşen ekonomik durumun milyonlarca insanı kıtlığın eşiğine getirdiği belirtildi.

Yemen halkının gerekenden çok daha az beslenebildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Yardımların azalması nedeniyle milyonlarca kişinin açlığa düşmesini önlemek için daha fazla kaynak talep ediyoruz" dendi.

WFP, geçen Aralık ayında finansman sorunu nedeniyle 2022 yılının Ocak ayından itibaren Yemen'e yapılan gıda yardımının azaltılacağını belirtmişti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) da 2 gün önce yaptığı açıklamada, önlem alınmaması halinde milyonlarca kişinin açlıkla mücadele etmesi gerekeceğini belirtmişti.

UNICEF tarafından yapılan açıklamada, "Yemen'deki çocuklar, gıda eksikliğinden değil ailelerinin yiyecek alacak parası olmadığı için açlıktan kıvranıyor. Acil bir şekilde harekete geçilmezse milyonlar açlığa sürüklenebilir" ifadeleri kullanılmıştı.