"Deniz anlaşaması İran'ın etkisini kırıyor"

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz dün (Çarşamba) günü yaptığı açıklamada, İsrail-Lübnan deniz anlaşmasının İsrail'e Hizbullah ve İran'a karşı caydırıcılık sağladığını söyledi.
  • 20.10.2022, 11:08:49
  • Güncelleme: 1 ay önce
"Deniz anlaşaması İran'ın etkisini kırıyor"

Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü'nde kouşan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz konuşmasında, “Lübnan'daki yönetim yoksulluk arttıkça dağılmaya devam ediyor. Bu durum da Hizbullah'ın etkisini artıyor ve bu sayede İran etkisi de artıyor."dedi.

Gantz, "Deniz sınırı anlaşması caydırıcı olacak ve İran'ın Lübnan üzerindeki etkisini azaltma potansiyeline sahip olacak" ifadesini kullandı.

Bu ayın başlarında, İsrail ve Lübnan, her iki ülkenin de Akdeniz'de birbirine bitişik iki sualtı alanından doğal gaz üretmesine izin verecek bir deniz sınırı belirleyen bir anlaşma üzerinde anlaştılar.

İsrail'de muhalefet lider Benjamin Netanyahu, Gantz ve Başbakan Yair Lapid'i, Karish gaz sahasının bir anlaşma olmadan üretime geçmesi halinde İsrail'e saldıracağı konusunda uyaran Hizbullah'a boyun eğmekle suçladı.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber