DEAŞ, Kerkük’te orduya ait gözlem noktasına saldırdı

Terör örgütü DEAŞ'ın, Irak'ın Kerkük kenti Dakuk ilçesi yakınlarında orduya ait gözlem noktasına saldırmasıyla bir Irak askerinin öldüğü belirtildi.
  • 22.03.2022, 07:59:15
  • Güncelleme: 4 ay önce
DEAŞ, Kerkük’te orduya ait gözlem noktasına saldırdı

Kerkük Polis Müdürlüğü Basın Sözcüsü Amir Nuri, kentin güneyindeki Dakuk ilçesine bağlı Albu Muhammed köyü yakınında Irak ordusuna ait gözlem noktasına saldırı düzenlendiğini açıkladı.

Saldırının terör örgütü DEAŞ militanları tarafından yapıldığını belirten Nuri, teröristlerin hafif silahlarla gerçekleştirdiği saldırıda bir askerin öldüğünü bildirdi.

Saldırının ardından ilçe yakınlarında operasyon başlatıldığını paylaşan Nuri, operasyonun ilçenin güneyindeki kırsal bölgede de devam edeceğini belirtti.

Terör örgütü DEAŞ, Haziran 2014'te Irak'ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük illerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı.

Eski Başbakan Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017'de DEAŞ'a karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

​​​​​​​Irak'ın DEAŞ'tan temizlenmesinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen söz konusu vilayetlerin kırsal bölgelerinde örgütün saldırıları devam ediyor.