Danimarka'da doğal gaz krizi

Danimarka Sanayi Konfederasyonu, ülkenin doğal gaz tedarik kriziyle karşı karşıya olduğunu ve onlarca şirketin kapanabileceğini açıkladı.
  • 20.06.2022, 14:25:55
  • Güncelleme: 1 ay önce
Danimarka'da doğal gaz krizi

Danimarka Sanayi Konfederasyonu yetkilisi Troels Ranis, Avrupa genelinde Rusya karşıtı yaptırımlar nedeniyle oluşan doğalgaz kıtlığının Danimarka'ya olan etkilerini değerlendirdi.

Ranis, yaptığı açıklamada "Şüphesiz çok ciddi bir durumdayız ve gerçek bir gaz tedarik krizine girebiliriz. Bu da koruma alamayan şirketlerin tamamen kapanma riskiyle karşı karşıya olduğu ve bunun maliyetli olabileceği anlamına geliyor" dedi.

Danimarka Enerji Bakanlığı'nın 2022-2023 dönemi için hazırladığı, acil bir durumda doğalgaz tedariki alamayacak 'korumasız şirketler' listesinde 50 kuruluş yer alıyordu.

Ranis, "Doğalgaz fiyatları tekrar kayda değer ölçüde yükseliyor ve bu, Danimarkalı şirketler için üretim yapmayı çok daha maliyetli hale getiriyor ve sonunda mallar daha pahalı hale geliyor" ifadelerini kullandı.

Daha önce Rusya, Finlandiya, Polonya, Bulgaristan, Danimarka ve Hollanda'ya, doğalgaz ticaretinde ödemeyi rubleyle yapmayı reddetmeleri nedeniyle gaz akışını kesmişti.

  • Kaynak: SputnikNews