Üçlü Liderler Zirvesi başladı- Zirvede neler görüşülecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun diplomasi trafiği Türk dünyası ülkelerinin liderleriyle sürüyor. Erdoğan, Türkmenistan'ın turizm bölgesi Avaza'da Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Liderler Zirvesi'ne katıldı.
  • 14.12.2022, 11:45:16
  • Güncelleme: 3 ay önce
Üçlü Liderler Zirvesi başladı- Zirvede neler görüşülecek?

Türkmenistan'ın turizm bölgesi Avaza'da Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Liderler Zirvesi başladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da zirveye Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov'un davetine icabetle katıldı. Erdoğan, Avaza Kongre Merkezi'nde Türkmenistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Berdi Matiyev ve Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral tarafından kapıda karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında ilk görüşmesini Türkmenistan Ulusal Konseyi Halk Maslahatı Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile yaptı.

Zirvede ana gündem 'enerji'

Türkmenistan, dünyada en büyük doğal gaz rezervine sahip ülkeler arasında 4'üncü sırada. Bu çerçevede liderler, Türkmen doğal gazının Azerbaycan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya transferi konusunu ele alacak, yol haritasını konuşacak.

Erdoğan-Aliyev-Berdimuhamedov buluşmasında bölgesel ve küresel gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde de bulunulacak. Ardından devlet başkanları, heyetlerarası görüşmeler de gerçekleştirilecek.