Çin ve Rusya'dan ortak tatbikat

Asya-Pasif'te ve Rusya-Ukrayna savaşının farklı bir boyuta girmesi bölgesel askeri işbirliğinde de artışı beraberinde getirdi. Çin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rus donanması ile 21-27 Aralık’ta ‘Joint Sea-2022’ (Ortak Deniz-2022) tatbikatı düzenleneceğini duyurdu.
  • 20.12.2022, 12:25:54
  • Güncelleme: 1 ay önce
Çin ve Rusya'dan ortak tatbikat Çinli ve Rus deniz piyadeleri, 2016 yılında Çin'in Guangdong eyaletinde düzenlenen ortak deniz tatbikatı sırasında kucaklaşıyor. İki ülke, birliklerinin Ağustos ayında Ningxia'da birlikte bir tatbikat düzenleyeceğini söylüyor. Fotoğraf: “Xinhua”

Çin Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tatbikatın amacının yeni dönemde Çin-Rusya kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığını daha da derinleştirmek olduğu ifade edilerek, “Çin ve Rus orduları, 21-27 Aralık tarihleri arasında Zhoushan'ın doğusundan Taizhou'ya kadar uzanan sularda iki ülke donanmalarının ortak askeri tatbikatını yapacak. 

Bu ortak tatbikatın amacı, iki tarafın deniz güvenliği tehditlerine ortak yanıt verme, uluslararası ve bölgesel barış ve istikrarı koruma ve yeni dönemde Çin-Rusya kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığını daha da derinleştirme kararlılığını ve yeteneğini göstermektir” denildi.

  • Kaynak: CNN Türk