“Çin, siber potansiyel olarak ABD'den daha üstün”

The Washington Times’da yayımlanan bir raporda, Çin'in şu anda siber savaş operasyonlarına katılan 60 bin askeri personele sahip olduğu, bu verilerin ise ABD Siber Komutanlığı’ndan 10 kat fazla olduğu bilgisi yer alıyor.
  • 24.11.2022, 14:45:01
  • Güncelleme: 2 hafta önce
“Çin, siber potansiyel olarak ABD'den daha üstün”

The Washington Times yazarı Bill Hertz, köşe yazısında Çin'in giderek daha militan hale gelen bir siber açmazda ABD'den çok daha üstün olduğunu ortaya koyan bir raporu ele aldı.

Çin'in siber uzay operasyonları bir zamanlar "dikkatsiz" olarak gördüğünü belirten Hertz, ancak son on yılda Pekin'in çevrimiçi yeteneğinin  hızla büyüyerek tehlikeli bir boyuta ulaştığını söyledi.

The Washington Times’da yer alan yazıda on binlerce Çinli askeri bilgisayar korsanının ABD'ye karşı savaşa hazırlandığı ifade edilirken raporda özellikle Çin'in siber harp operasyonlarında yer alan 60 bin askeri personelinin olduğu, yani ABD Siber Komutanlığından 10 kat fazla olduğu belirtiliyor.

Hertz Çinlilerin, güvenlik açıklarından yararlanmak ve eylemlerini gizlemek için üçüncü tarafları kullanmak gibi gelişmiş taktikler benimsediklerini dile getirerek yazısında “Yeni Çin yasaları, tüm Çinli şirketlerin siber savaş ve siber casuslukta yardımcı olmasını şart koşuyor. Son derece popüler sosyal ağ sitesi TikTok gibi Çinlilerin sahip olduğu platformların Donald Trump ve Joe Biden yönetimleri tarafından inceleme altına alınmasının bir nedeni de budur.” ifadelerini kullandı.
 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber