Çin komşusu Tayvan'ın limanlarına göz dikti

Tayvan, Çin tarafından havadan ve denizden ablukaya alınabileceğini bildirdi.
  • 09.11.2021, 15:29:11
  • Güncelleme: 1 ay önce
Çin komşusu Tayvan'ın limanlarına göz dikti

Tayvan Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı raporda, Çin’in Tayvan'ın önemli limanlarını ve havaalanlarını abluka altına alabilecek kapasitede olduğu belirtildi.

Tayvan’ın ciddi bir askeri tehdit olarak tanımladığı ablukaya ilişkin son değerlendirmelerini belirli mercilere sunduğu belirtildi.

Tayvan Savunma Bakanlığı, her iki yılda bir yayınladığı savunma raporunda ayrıca, Çin'in geçen yıl eylül ayından bu yılın eylül ayına kadar güneybatı hava savunma bölgesine (DMZ) Çin savaş uçaklarının 554 izinsiz giriş yaptığını söyledi.

Aynı raporda Çin'in füze cephaneliği ile tüm Tayvan'ı vurabilecek kapasitede olduğu ve ayrıca adaya amfibi saldırılar gerçekleştirme yeteneğini güçlendirdiği uyarıları da yer aldı.

"GÜNEY ÇİN DENİZİ" SORUNU

Çin, 1947'de yayımladığı "Dokuz Çizgi Hattı" adı verilen haritayla Güney Çin Denizi'nin yüzde 80'inde egemenlik iddiasında bulunuyor. Su altı kaynakları açısından zengin bölgedeki hak iddiaları başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya gibi kıyı komşusu ülkelerle egemenlik ihtilafına yol açıyor.

Pekin'in tartışmalı sularda inşa ettiği yapay adalar üzerinde kurduğu üsleri silahlandırdığı iddiaları, ABD ve bölge ülkeleriyle arasında gerginliğe sebep oluyor.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016'da Filipinler'in başvurusuyla verdiği kararda, Çin'in, Güney Çin Denizi'nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal olmadığına karar vermişti.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber