Çin Devlet Başkanı Şi’den, Biden’a: Ateşle oynama yoksa yanarsın

ABD ile Çin arasında gerçekleşen sanal zirvenin ardından yapılan açıklamada Biden ile Şi’nin ülkeler arası gerginliği azaltma konusunda anlaştıkları belirtildi.
  • 16.11.2021, 10:39:12
  • Güncelleme: 1 ay önce
Çin Devlet Başkanı Şi’den, Biden’a: Ateşle oynama yoksa yanarsın

Zirve sırasında Şi’nin, ABD'li mevkidaşını Tayvan’ın bağımsızlığını aramayı ateşle oynamaya benzeterek uyardığı iddia edildi.

Çin'in resmi haber ajansı olan Xinhua Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre Şi, "Tayvan makamları bağımsızlık elde etmek için ABD'ye güvenmeyi birkaç kez denedi ve ABD, Tayvan'ı Çin'e karşı koz olarak kullanmaya çalışıyor. Ancak bu ateşle oynamaya benzer ve ateşle oynayan yanar." dedi.

BİDEN'IN ENDİŞELERİ

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre zirve sırasında Biden, Çin'deki insan hakları konusundaki endişelerini dile getirirken Tayvan hakkında bir uyarı yayınladı.

Pekin'in Doğu Türkistan, Tibet, Hong Kong'daki uygulamaları ve genel olarak insan hakları konusundaki endişelerini de dile getirdi. Ancak aynı zamanda ülkesinin "tek Çin" politikasına sadık kalacağını belirterek, Tayvan Boğazı'ndaki "statükoyu değiştirmeye veya barış ve istikrarı bozmaya yönelik her tek taraflı girişime şiddetle karşı çıktığını" vurguladı.