CIA’in Rusya planı

İstihbarat kuruluşu CIA, dünyanın farklı bölgelerine kaçan Rus iş insanlarına, eski askerlere ve diğer sivillere birlikte çalışmayı vaat ediyor.
  • 24.11.2022, 09:31:51
  • Güncelleme: 2 hafta önce
CIA’in Rusya planı

ABD ve Batılı istihbarat kuruluşlarının, 24 Şubat tarihinden sonra Rusya’dan dünyanın farklı ülkelerine kaçan, Rus işadamı, eski asker ve diğer sivilleri hedef koyduğu belirtildi.

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) Rusya planını sayfasına taşıdı. Habere göre, CIA’in operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı David Marlowe, akademisyenlerle teşkilatın hedefini açıkladı. Marlowe, George Mason Üniversitesi’nin Hayden Center’da yaptığı konuşmada Batılı istihbarat teşkilatlarının hoşnutsuz Rusları fırsata çevirebileceğini belirtti.

Marlowe, ‘Dünya çapında Rus işgalinden bizim kadar tiksinti duyan Rusları arıyoruz’ dedi. ‘Bizimle çalışacak kişilere açığız’ diyen Marlowe, önemli bilgilere sahip Ruslar için açık açık casusluk teklifinde bulundu.

Marlowe’un çıkışı, daha önce konuyla ilgili açıklama yapan eski CIA çalışanlarının, “Şubat ayındaki işgalle birlikte Rusların ülkeden ayrılmaları, durumdan memnun olmayan askerler, servetleri eriyen oligarklar ve iş adamları arasından ajan devşirmek için verimli bir alanı oluşturuyor” açıklamalarını yeniden gündeme getirdi.

  • Kaynak: Yeni Şafak