Çernobil'deki yangın insanlar için risk oluştuyor mu?

34 yıl önce Dünya’nın en büyük felaketlerinden birinin yaşandığı Çernobil Nükleer Santrali çevresinden çıkan yangınlar insanları büyük ölçüde korkuttu.

  • 25.04.2020, 10:31:55
  • Güncelleme: 1 ay önce
Çernobil'deki yangın insanlar için risk oluştuyor mu?

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Çernobil’in çevresindeki çıkan yangınların insan sağlığı için herhangi bir risk oluşturmadığını belirtti.

UAEA’nın eline geçen veriler sonucunda yaptığı açıklamada, Çernobil Nükleer Santrali’nin çevresindeki çıkan orman yangınları radyoaktif partiküllerin oranında “herhangi bir tehlikeli artışa” sebebiyet vermediğini açıklarken, “Ülkede, ölçümlerdeki radyasyon seviyesi artışı çok az miktarda ve insan sağlığını tehdit etmiyor” ifadelerine yer verdi.

Uydu görüntülerine göre ilk yangının 34 bin, ikinci yangınında 12 bin hektarlık alana yayıldığını açıklayan Greenpeace, ikinci yangının Çernobil’e bir kilometreye kadar yaklaştığını açıkladı.

Yangınlardan en büyüğünün Çernobil’deki güvelik bölgesinin 30 kilometre boyunca içeri ilerlemesi ise birçok uzmanı endişelendirmiş ve radyasyon riski konusunda uyarılarda bulunmuşlardı.

Bunun sebebi güvenlik bölgesinin içerisine giren yangının, çevredeki radyasyon partiküllerini ortaya çıkan duman sebebiyle insanlara ve toprağa taşıyabileceğiydi.