Çavuşoğlu: Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadık

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin sunumunu gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yanında Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve Kırım Tatarları hakkında açıklamalarda bulundu.
  • 05.11.2021, 15:22:51
  • Güncelleme: 8 ay önce
Çavuşoğlu: Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadık

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sunum kapsamında küresel ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdi. Çavuşoğlu, Rusya’nın Kırım’ı işgaline ilişkin açıklamalarında, “Kırım Tatar soydaşlarımızın güvenlik ve refahı için çabalarımızı sürdüreceğiz” değerlendirmesini yaptı. Bakan Çavuşoğlu, Kırım’ın yanında Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve Türk Konseyi’nin çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2022 yılı bütçesine ilişkin sunumunda Kırım’daki Rus işgaline değindi. Çavuşoğlu’nun konuya ilişkin değerlendirmeleri şu şekilde:

“Suriye’den Libya’ya ve Karabağ’a kadar birçok alanda iletişim halindeyiz. Görüş ayrılıklarımız var ancak karşılıklı hassasiyetleri gözeterek yapıcı diyaloğu sürdürüyoruz. Ukrayna konusu bunlardan biri. Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadık, tanımayacağız. Kırım Tatarı soydaşlarımızın güvenlik ve refahı için çabalarımızı sürdüreceğiz.”

  • Kaynak: qha