RUSYA - UKRAYNA / CANLI BLOG

24 Şubat'ta başlayan Rusya'nın Ukrayna işgali ile SON DAKİKA gelişmeleri buradan takip edin.
  • 22.06.2022, 15:20:15
  • Güncelleme: 7 ay önce
RUSYA - UKRAYNA / CANLI BLOG

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) doğuya doğru genişleme politikasını bahane eden Rusya, 2008’de Gürcistan’a bağlı Güney Osetya ve 2014’te kadim Türk yurdu olan Kırım’ı işgal etti.

Saldırgan politikalarına hız kesmeden devam eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son olarak Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas’ın tarihi Rus toprağı olduğunu ifade ederek, Kiev yönetimine karşı geniş çaplı “işgal” operasyonu başlattı.

Rusya'nın Ukrayna işgalindeki Sondakika gelişmeleri canlı blogta bulablirsiniz. 

BOSNA’DAN KREMLİN’E YALANLAMA

22.06.2022, 10:30

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bosna Hersek vatandaşı 51 paralı askerin Ukrayna’da öldürüldüğü iddia edildi. Bosna Hersek ise bu iddiaları yalanladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’daki savaşın başlama tarihinden beri ülkedeki savaş alanına 167 Bosna Hersek vatandaşının gittiğini bildirdi.

Bakanlığının bildirdiğine göre 167 Bosna Hersek vatandaşından 51'i öldürüldü, 46'sı ise savaş alanını terk etti. Rusya, şu anda Ukrayna’da 70 Bosna Hersek vatandaşının bulunduğunu iddia etti.

Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı'nın Twitter üzerinden yayınladığı açıklamada, “Rus kaynaklarından alınan ve medyada bildirildiği üzere ülkeden ayrılan ve öldürülen Bosna Hersek vatandaşlarına ilişkin bilgiler asılsızdır.” denildi. 

ABD'Lİ ASKERLER DONETSK'TE

21.06.2022 13.01

Interfax’ın duyurduğuna göre, Rusya tarafından yakalanan Amerikalılar Donetsk’te.

Rus haber ajansı Interfax’ın bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Ukrayna'da yakalanan iki Amerikalı şu anda Ukrayna'nın Rus destekli Donetsk bölgesinde bulunuyor.

Pazartesi günü Kremlin’den yapılan açıklamada, Ukrayna'da gözaltına alınan iki Amerikalı'nın Cenevre sözleşmesi kapsamına girmediğini ve eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmesi gereken paralı askerler olduğunu söylemişti.

İSVEÇ ACİL GAZ TEDARİK PLANINI DEVREYE ALDI 

21.06.2022 12.57

İsveç'in enerji dairesi, Rusya'dan gelebilcek olası doğal gaz kesintilerine hazırlanmak için ülkenin Batı ve Güney bölgelerine yönelik üç aşamalı bir acil gaz tedarik planının ilk adımını etkinleştirdiğini söyledi.

BELARUS, İŞGALCİ RUS ORDUSUNA SAHADA DESTEK OLUYOR

20.06.2022 17.43

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, “Belarus’un, Ukrayna-Rusya savaşına katılma oranı oldukça az. Belarus halkının moral ve ruh hali buna izin vermiyor” ifadesini kullandı. Ayrıca Yermak, Belarus’un işgalci Rus birliklerinin hareketi için kendi topraklarına askeri teçhizat yerleştirilmesine izin verdiğini, Belarus’tan Ukrayna’ya füze fırlatıldığını ve savaş uçaklarının havalandığını vurguladı.

 

Litvanya: Kaliningrad’da sadece yasaklı ürünler engelleniyor

20.06.2022 17.11

Litvanya, yalnızca Kaliningrad'a yaptırım uygulanan kargoları durdurduğunu açıkladı.

Litvanya dışişleri bakanlığı, Rusya'nın Vilnius'taki diplomatik misyonunun başkanına, Litvanya'nın Rusya'nın Kaliningrad yerleşim bölgesine transit geçiş yasağının yalnızca AB tarafından onaylanan malları etkilediğini söyledi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, Litvanya'nın “tek taraflı, bireysel veya ek” kısıtlamalar getirmediğini söyledi. Yasaklanan ürünler arasında kömür, metaller, inşaat malzemeleri ve ileri teknoloji yer alıyor.

“RUSYA CESETLERE ÇÖP MUAMELESİ YAPIYOR”

20.06.2022 16.28

Ukraynalı bir yetkili, “Ruslar Mariupol'da ölülere çöp muamelesi yapıyor” ifadelerini kullandı.

Yerel bir yetkili, Rus güçlerinin Ukrayna'nın işgal altındaki güneydoğu liman kenti Mariupol'da bombardıman sonucu ölen sivillerin cesetlerini çıkarmak ve nakletmek için traktör kullanmaya başladığını iddia etti.

Mariupol belediye başkanının danışmanı olan Petro Andryushchenko bir Telegram gönderisinde, “Cesetler kazılarla çıkartıldı, traktörlere yüklendi ve morga götürüldü" dedi.

Bazı cesetlerin daha sonra toplu mezarlara gömüldüğünü iddia etti.

 

RUSYA SEVERODONETSK'E YAKLAŞIYOR 

20.06.2022 16.18

Ukrayna kuvvetleri Severodonetsk yakınlarındaki köyün kontrolünü kaybettiği açıklandı.

Luhansk valisi, Ukraynalı askerlerin, güç durumdaki Severodonetsk kenti yakınlarındaki güneydoğudaki Metolkine köyü üzerinde “kontrolünü kaybettiğini” söyledi.

Luhanks Valisi Serhiy Haidai “Severodonetsk ve Lysychansk çevresindeki birçok kasabada şiddetli çatışmalar var. Ne yazık ki artık bölgenin merkezinin yakınındaki Metolkine'i kontrol etmiyoruz” dedi.

Haidai, Rus güçlerinin yüzlerce Ukraynalı asker ve sivilin sığındığı Severodonetsk'teki sanayi bölgesine yönelik bombardımanlarını yoğunlaştırdığını da sözlerine ekledi.

RUSYA MİSKET BOMBASI ATTI

13.06.2022 09.36

Rusya’nın attığı misket bombaları Kryvyi Rih'de bir kişinin ölümüne neden oldu.

Kryvyi Rih askeri yönetimi başkanı, Rus kuvvetlerinin Dnipropetrovsk'un Kryvyi Rih bölgesindeki bir yerleşim bölgesine misket bombaları atarak bir kadını öldürdüğünü ve beş kişiyi de yaraladığını söyledi.

500 SİVİL FABRİKADA MAHSUR KALDI

13.06.2022 09.30

Luhanks Valisi, Severodonetsk Azot Fabrikası’nda saklanan yaklaşık 500 sivilin olduğunu söyledi.

Luhansk Valisi Serhiy Haidai,, Severodonetsk'teki Azot kimya tesisinde saklanan yaklaşık 500 sivilin kaldığını söyledi.

Vali Haidai, “Azot fabrikasında yaklaşık 500 sivil kalıyor ve bunların 40'ı çocuk. Umarıza en kısa zamanda tahliye işlemi gerçekleşir.”

 

"UKRAYNA SAVUNMASI KIRILMAYA ÇALIŞILIYOR"

10.06.2022 12.47

Kiev, Rusya'nın Siverskyi Donets nehri yakınında Ukrayna savunmasını hedef aldığını söyledi.

Ukrayna Savunma  Bakanlığı’nda Oleksandr Motuzyanyk tarafından yapılan açıklamada, Moskova'nın tüm Luhansk bölgesinin kontrolünü ele geçirmek için baskı yaptığını belirtti. Açıklamada, Rus kuvvetlerinin doğu Siverskyi Donets nehri yakınında Ukrayna savunmasında potansiyel zayıf noktalar aradığına yer verildi.

Motuzyanyk bir ulusal televizyona verdiği demeçte, Rus kuvvetlerinin bölgede baskın operasyonları başlatma girişimlerinden vazgeçmediğini söyledi.

Açıklamada, Rusya’nın Siverskyi Donets'in doğu ve batı kıyısında yer alan Severodonetsk ve Lysychansk şehirlerini ele geçirirse, Moskova'nın taarruzunun odaklandığı Ukrayna'nın doğu Donbas bölgesindeki iki vilayetten biri olan Luhansk'ın tamamını ele geçireceği belirtildi.

Motuzyanyk ayrıca, Rusya'nın daha geniş stratejik hedefinin “Ukrayna'nın tamamen yok edilmesi” olduğunu söyledi.

“Barış içinde yaşamamıza izin vermeyecekler”diyen  Motuzyanyk, ”Rusya Federasyonu, Ukrayna devletini tamamen yıkmak ve burada kontrol edebileceği bir hükümet kurmak istiyor.” ifadelerini kullandı.

"BATI TAHIL SORUNUNU ABARTIYOR"

10.06.2022 12.38

Bir Rus analist, Batı'nın tahıl ihracatı sorununu abarttığını söyledi.

Çin devlet CCTV haberine göre, bir Rus siyaset bilimci Batı'yı Ukrayna'nın tahıl ihracatı sorununu abartmakla suçladı.

Karadeniz-Hazar Bölgesi Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü direktörü Viktor Nadein Raevsky, "Uzmanlarımız tarafından toplanan verilere göre, Ekim'den Aralık'a kadar olan dönem Ukrayna buğdayının ana ihracat mevsimi. Ukrayna tahılının çoğu zaten sevk etti.” dedi.

Haberde ayrıca, Ukrayna’da yalnızca üç ila dört milyon ton tahıl kaldığına ve bunun da çoğunlukla tohum kullanımına ayrıldığına yer verildi.

UKRAYNA’YA GÜVENCE VERİLMESİ GEREKİYOR

09.06.2022 16.14

İtalyan Başbakanı Draghi, “Ukrayna’nın tahıl nakletmek için limanlarda güvenceye ihtiyacı var” dedi. 

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Ukrayna'nın tahıl kargolarını göndermek için limanlarına saldırılmayacağına dair güvenceye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Paris'teki OECD bakanlar toplantısında konuşan Draghi, Birleşmiş Milletler ve Türkiye'nin arabuluculuk çabaları önemli adımlardır diyerek şunları söyledi: 

“Çatışma nedeniyle orada sıkışmış milyonlarca ton tahılın engelini kaldırmamız gerekiyor. Ukrayna’ya limanlara saldırılmayacağına dair ihtiyaç duyduğu güvenceleri sunmalıyız”

RUSYA'YI KIZIDIRACAK TEKLİF

09.06.2022 16.10

Volkswagen, Rusya'daki büyük fabrikadan ayrılan çalışanlarına tazminat teklif ediyor.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, Rusya'nın Nizhny Novgorod kentindeki bir otomobil montaj fabrikasında çalışanlarına gönüllü olarak işi bırakmayı kabul etmeleri halinde maaş ödemesi yapmayı teklif ediyor.

Volkswagen’den yapılan açıklamada, Kommersant gazetesinin daha önceki bir raporunu doğrulayarak, 2022'nin sonuna kadar mali tazminat ve sağlık sigortası teklifinin Nizhny Novgorod fabrikasında çalışan yaklaşık 200 kişiye sunulduğunu söyledi.

Volkswagen Mart ayında Kaluga ve Nizhny Novgorod tesislerinde üretimin Batı yaptırımları nedeniyle bir sonraki duyuruya kadar askıya alınacağını ve Rusya'ya araç ihracatının derhal durdurulacağını duyurmuştu.

 

KREMLİN: DAHA FAZLA GAZ KESİNTİSİ BEKLENMİYOR

09.06.2022 15.57

Kremlin’den yapılan açıklamada,  Avrupa’ya daha fazla gaz kesintisi beklenmediğine yer verildi.

Kremlin’den yapılan açıklamada; Gazprom'un daha fazla Avrupalı ​​müşteriye gaz arzını kesmesini beklemediğini ve alıcıların ödemelerini ruble olarak almayı planladıklarına yer verildi.

Gazprom, Kremlin'in Batı yaptırımlarına yanıt olarak oluşturduğu yeni bir plan kapsamında Rus gazı için ruble cinsinden ödeme yapmayı reddettiği için bazı Avrupa ülkelerine olan arzı kestimişti.

 

"MİLYONLARCA İNSAN ÖLEBİLİR"

09.06.2022 15.51

Zelenskyy: Rusya'nın liman ablukası nedeniyle milyonlarca insan açlıktan ölebilir.

Ukrayna Devlet Başkanı Vilademir Zelensky, Rusya'nın Ukrayna'nın Karadeniz limanlarını abluka altına alması nedeniyle milyonlarca insanın açlıktan ölebileceği konusunda uyardı ve bunun dünyayı korkunç bir gıda krizinin eşiğine sürüklediği söyledi.

Rusya’nın, Ukrayna kıyılarının büyük bir bölümünü ele geçirmesi çiftlik ihracatını engellerken tahıl maliyetini de arttırdı.

Zelenskyy, Ukrayna'nın artık büyük miktarlarda buğday, mısır, bitkisel yağ ve “küresel pazarda istikrar sağlayıcı” rol oynayan diğer ürünleri ihraç edemediğini söyledi.

 

UKRAYNA'YA 205 MİLYON AVRO YARDIM

09.06.2022 14.06

Putin'in talimatıyla Ukrayna'ya başlatılan işgal 106. gününe girerken  AB Ukrayna'ya 205 milyon avro daha yardım yapacağını duyurdu.

AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna'da artan insani ihtiyaçların ışığında, Komisyonun Kriz Yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic'in bölgeye ziyareti vesilesiyle 205 milyon ek yardım yapılacağı bildirildi.

Böylece savaşın başlamasından bu yana yapılan yardımın değerinin 700 milyon avroya ulaştığı, bunun 13 milyon avrosunun Moldova'daki projelere ayrıldığı ifade edildi.

Açıklamada Lenarcic'in şu ifadelerine yer verildi:

"100 günden fazla süredir gereksiz acılara ve sayısız uluslararası insani hukuk ihlaline tanık olduk. Bu kriz anında, görevimiz en savunmasızların yanında olmaktır. Ukrayna'daki varlığımızı önemli ölçüde artırarak hızlı bir şekilde yanıt verdik. Bu fon ile insani ortaklarımız gıda, su, sağlık, barınma, koruma ve nakit yardımı sağlıyor. Ayrıca, AB üye devletleri tarafından sağlanan yardımın sürekli gelişen ihtiyaçlarla uyumlu olmasını sağlamak için Ukrayna makamlarıyla yakın bir şekilde çalışıyoruz. AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla Ukraynalılara milyonlarca hayat kurtaran malzeme teslim ettik ve Ukrayna'yı gerektiği kadar desteklemeye kararlıyız."

Lenarcic, AB'nin sahadaki kriz müdahalesini koordine etmeye yardımcı olmak için insani yardım kuruluşları ve üst düzey Ukraynalı hükümet yetkilileriyle görüşecek.

UKRAYNA’NIN GÖZÜ MLYARLARCA AVRODA

09.06.2022 10.08

Ukrayna Avrupa’ya enerji satışı için gün sayıyor. Ukrayna Avrupa’ya satmayı planladığı elektrik için 1.5 milyar avroluk bir gelir elde etmeyi planlıyor. Bu yılın sonuna kadar yapmayı planladığı Elektirik satışı ülkenin yeniden istikrarı yakalaması için de büyük bir öneme sahip.

Ukrayna Mart ayından Avrupa enerji sistemi olan ENTSO-E başvurmuştu. Bu başvuru Salı günü kabul edildi ve Ukrayna Avrupa’ya enerji satışı yapma hakkına sahip oldu.

RUSYA VE UKRAYNA ÖLÜ ASKERLERİNİ TAKAS ETTİLER 

08.06.2022 17.08

Ukrayna ve Rusya, yaptıkları anlaşama gereği cephede hayatlarını kaybeden askerlerin bedenlerini takas ettiler.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden geçen süre içerisinde hayatlarını kaybeden askerlerin bedenleri iki ülke arasındaki anlaşma gereği takas edildi.

Rusya’dan yapılan açıklamaya göre 160 Ukrayna askerinin cansız bedeni Ukrayna’ya teslim edildi. Teslim edilen bedenlerin çoğunun tanınmaz halde olması ve ölümlerinin ardından geçen sürede bedenlerin bozulmaya uğraması kimlik tespitlerinde zorluklara neden olduğu belirtilmekte.

Yetkililerden edinilen bilgilere göre Rusya’nın teslim ettiği askerlerin çoğunun Mariupol’de hayatını kaybettiği belirtildi.

İki ülke arasında yapılan takasın güneydoğu Ukrayna’da yer alan Zaporijya bölgesinde gerçekleştiği ve bu tarz takasların devam edeceği bildirildi.

Ukrayna’nın Rusya’ya teslim ettiği ceset sayısıyla ilgili kesin bir bilgiye henüz ulaşılmadı.

"ONLARI ORTADAN KALDIRACAĞIM"

08.06.2022 10.47

Medvedev: 'Onları ortadan kaldırmak için elimden geleni yapacağım'

Rusya'nın eski cumhurbaşkanı ve güvenlik konseyi başkan yardımcısı Dmitry Medvedev, sert açıklamalarda bulundu. 

Çok sert açıklamalarda bulunan Medvedev,  "Onları ortadan kaldırmak için elinden geleni yapacağım.” dedi.

"RUSYA SEVERODONETSK'İ TAM ELE GEÇİREMEDİ"

08.06.2022 09.30

Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), Rus kuvvetlerinin doğu Ukrayna'daki çeşitli yerlerde taarruzlarına devam ettiğini, ancak dün kara saldırılarında doğrulanmış bir kazanım elde edemediğini söyledi.

ISW’nun yaptığı açıklamda, Rus kuvvetlerinin Severodonetsk'in çoğunu muhtemelen ele geçirdiğin, ancak şehir merkezinin tam kontrolünün sağlanamadığı da gelen açıklamda yer aldı

RUS HAVAYOLU ŞİRKETİ İFLASIN EŞİĞİNDE 

08.06.2022 09.23

Rus havayolu şirketi Aeroflot kötü durumda

Batının yaptırımlarına dayanamayan Rusya’nın amiral gemisi olarak bilinen Aerolot büyük maddi sıkıntı içinde.

RUSYA O ÖNEMLİ KENTİN BİR KISMINI ALDI

07.06.2022 17.54

Rusya, Severodonetsk'in kısmi kontrolünü ele geçirdiğini söyledi

Rusya, önemli bir noktada yer alan Severodonetsk kentinin önemli bir kısmını ele geçirdiğini belirtti.

RUSYA'NIN TAHIL ŞARTI

07.06.2022 17.45

Rusya Ukrayana’nın tahıl ticaretinin devam edebilmesi için Odesa limanındaki mayınları temizlemesi gerektiğini söyledi.

RUSYA 600 KİŞİYİ ESİR OLARAK TUTUYOR

07.06.2022 17.26

Kiev, Rusya'nın Kherson'da 600 Ukraynalıyı elinde esir olarak tuttuğunu söyledi

Ukrayna, Rus güçlerinin içinde gazetecilerin de olduğu 600 kadar kişiyi gözaltına aldığını bildirdi. Yetkiliier bir bodrum katından tutulan 600 ikişinin sistematik işkenceden geçtiğini belirtti. 

"UKRAYNA KÖTÜ BİR ANLAŞMA YAPMAMALI"

07.06.2022 16.02

Johnson, Ukrayna'ya kötü bir barış anlaşması için baskı yapılmaması gerektiğini söyledi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, üst düzey bakanlardan oluşan ekibine yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Vlademir Zelensky'nin Rusya Devlet Başkanı Putin ile kötü bir barış anlaşması yapmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

"BATI YAPTIRIMLARI ETKİLİ"

07.06.2022 15.15

Scholz, yaptırımların Moskova'nın askeri yeteneklerini elinde tutmasını engellediğini söyledi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonucunda uygulanan sert Batı yaptırımları nedeniyle Moskova'nın askeri yeteneklerini elinde tutamayacağını söyledi.

ALMANYA VE BALTIK ÜLKELERİ GÜVENLİK KONSUNDA ANLAŞTI

07.06.2022 15.13

Alman ve Baltık liderleri savunmayı güçlendirme konusunda anlaştı

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Alman ve Baltık liderlerinin Baltık bölgesinde asker sayısını artırarak, hava ve deniz savunmalarını güçlendirerek savunmanın güçlendirilmesi gerektiği konusunda anlaştıklarını söyledi.

325 MİLYON DOLARLIK YAT ABD'YE TESLİM EDİLDİ

07.06.2022 13.40

Ada ülkesi olan Fiji başsavcısı bugün yaptığı açıklamada, Fiji'nin ABD yaptırım listesindeki bir Rus milyardere ait olduğunu söylediği 325 milyon dolarlık bir süperyatı ABD’li yetkililere teslim ettiğini söyledi.

SLOVİANKS DÜŞEBİLİR 

07.06.2022 13.33

Ukraynalı yetkililer önemli bir kent olan Slovianks’ın Rus güçlerine yenik düşebileceğini açıkladı.

ZELENKY TEŞEKKÜR ETTİ

07.06.2022 11.00

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy dün yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Kiev'e Rusya ile savaşmak için ihtiyaç duyduğu silahları sağladığını söyledi ve Başbakan Boris Johnson'a ihtiyaçların 'tamamen' farkında olduğu için teşekkür etti.

İngiltere, Rusya’nın Nisan ayından bu yana ilk kez Kiev’i vurmasının ardından, ABD gibi Ukrayna’ya uzun menzilli füze rampaları göndereceğini duyurdu.

Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere’nin, Ukrayna’nın elindekilerden daha uzun menzilli hassas güdümlü roket ve onları atacak M270 çoklu fırlatma roket sistemleri göndereceklerini belirtti.

RUSYA AİLELERE 80 BİN DOLAR ÖDEYECEK

07.06.2022 10.58

Kremlin'in Pazartesi günkü kararnamesine göre, Ukrayna ve Suriye'de ölen Rus ulusal muhafız üyelerinin ailelerine bir kereye mahsus 5 milyon ruble (80 bin dolar) ödenecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararname, Ukrayna'nın ayrılıkçı bölgelerinden Donetsk ve Luhansk'taki "özel askeri operasyon" sırasında hayatını kaybedenlerin ailelerine de ödeme yapılacağını söyledi.

KADIN VE ÇOCUKLAR HEDEFTE

07.06.2022 10.44

BM 'insan kaçakçılığı krizi' konusunda uyardı

Bir BM yetkilisi, çatışmadan kaçan kadın ve çocukların insan ticareti ve sömürü için hedef alındığını söyledi.

EN BÜYÜK İKİNCİ BUĞDAY TERMİNALİ VURULDU 

07.06.2022 10.41

AB, Rusya'nın tahıl terminaline yönelik saldırısını kınadı

AB'nin Dış Politika Şefi Josep Borrell, Rusya’nın Ukrayna’nın güneyinde yeralan Mykolaiv’de bulunan tahıl ambarına yaptığı saldırıyı kınadı. Rusya’nın haftasonu gerçekleştirdiği saldırının dünyada yaşanan gıda krizini daha da arttıracağına vurgu yapıldı.

AB Dış Politika Şefi Borrell twitter hesabından yaptığı açıklamada Ukrayna’nın en büyük ikinci tahıl terminalinin vurulduğunu açıkladı.

263 UKRAYNALI ÇOCUK ÖLDÜ

07.06.2022 10.32

Ukrayna savaşta 263 çocuğun öldüğünü açıkladı.

Ukrayna tarafından açıklanan verilere göre 24 Şubat’tan bugüne kadar 263 çocuk öldü, 467 çocuk da yaralandı.

Çocuk ölümlerinin en fazla olduğu yer Donetsk bölgesi (190) ardından Kyiv (116), Kharkiv (112), Chernihiv (68), Luhanks (53), Kherson (52), Mykolaiv (47) ve Zaporizhzhia (29).

"MOSKOVA VE VAŞHİNGTON BÜYÜKELÇİLİKLERİ AÇIK TUTULMALI"

06.06.2022 13.57

ABD'nin Rusya büyükelçisi John Sullivan, Moskova ve Washington'un büyükelçilikleri açık tutması gerektiğine işaret etti

ABD'nin Moskova Büyükelçisi, Ukrayna'daki savaşın tetiklediği krize rağmen Rusya ve ABD'nin birbirlerinin ülkelerindeki büyükelçiliklerini açık tutmaları gerektiğini, çünkü dünyanın en büyük iki nükleer gücünün konuşmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

32 UKRAYNALI GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

06.06.2022 13.50

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politika Bakanı Aleksandr Tkaçenko, Rusya'nın 24 Şubat'ta başlattığı savaşta şimdiye kadar 32 Ukraynalı gazetecinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Tkaçenko, bugün ülkesinde kutlanan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, bu yıl ülkede Gazeteciler Günü'nün acı bir tadının olduğunu kaydederek, Rusya'nın başlattığı savaşın dördüncü ayında 32 Ukraynalı gazetecinin yaşamını yitirdiğini vurguladı.

Ayrıca son 8 senede savaşta ölen Ukraynalı gazetecilerin sayısının daha fazla olduğunu ifade eden ​​​​​​​Tkaçenko, günümüzde Ukrayna'daki gazetecilerin rolünün önemine dikkati çekti.

Gazetecilerin sorumluluk, özveri, azim ve cesaretlerinin de çok değerli olduğunu belirten Tkaçenko, "Enformasyon cephemiz sizlerin sayesinde çok güçlü." ifadesini kullandı.

"SEVERONETSK'TE DURUM DAHA DA KÖTÜYE GİDİYOR"

06.06.2022 13.22

Ukrayna’dan yapılan açıkalamaya göre Severodonetsk’te durumun daha da kötüye gittiği bilgisi verildi.

Luhanks valisi tarafından verilen bilgiye göre Severodonetsk bölgesinde durumun biraz daha kötüye gittiğini ifade ettti.

UKRAYNA: RUSYA 31 BİNDEN FAZLA ASKER KAYBETTİ

06.06.2022 13.14

Ukrayna tarafından yapılan açıklamada işgalin başladığı 24 Şubat’tan bu yana Rusya’nın 31.250 personelini kaybettiğini açıkladı.

Ukraynalı bir general tarafından verilen bilgiye göre, 1.386 tank ve 3 bin 400 silahlı araç, 690 topçu sistemi,  209 çoklu roket atar sistemi, 551 seyir füzesi, 96 hava savunma sistemi, 211 uçak, 176 helikopter  ve 13 bot ve gemi Rusya’nın verdiği kayıplar arasında.

KHARKİV'DE 6 KİŞİ YARALANDI

06.06.2022 13.02

Rus güçleri’nin yaptığı saldırı sonucu Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan Kharkiv’de 6 kişinin yaralandığı açıklandı.

LUHANKS'TA 30 EV RUS SALDIRILARINDA YIKILDI

06.06.2022 12.59

Luhanks’ta yaklaşık 30 ev yıkıldı ve 1 kişi yaralandı

Rusya’nın Luhanks’a yaptığı saldırıda yaklaşık 30 evin zarar gördüğünü ve bir kadının da yaralandığı bildirildi.

Luhanks valisi tarafından yapılan açıklamada sokak savaşlarının devam ettiği ve bölgede yaşanan kayıbın derecesinin bilinmediği ifade edildi.

RUSYA'DAN SİNEK ADASI ÇIKIŞI

06.06.2022 12.53

Rusya'nın Yılan Adası ile ilgili  Ukrayna limanlarına katkıda bulunuyor

İngiltere savunma bakanlığı, Rusya'nın muhtemelen hava savunma sistemlerini Karadeniz'deki Yılan Adası'na taşıyarak Ukrayna kıyılarını ablukaya almasına ve tahıl ihracatını engellemesine neden olduğunu söyledi.

Bakanlık, son istihbarat brifinginde, "Rus kuvvetleri muhtemelen Batı Karadeniz'deki Yılan adasına SA-15 ve SA-22 sistemleri de dahil olmak üzere birden fazla hava savunma varlığını taşıdı" dedi ve silahların muhtemelen Rusya için hava savunması sağlayacağını da sözlerine ekledi.

RUSYA'DAN AVUSTURALYA'YA DAVA

06.06.2022 12.42

Rio Tinto, Nisan ayında Queensland Alumina şirketinin (QAL) tek kontrolünü ele geçirerek Rusal'ı devre dışı bıraktı. Rio rafinerinin yüzde 80'ine, Rusal ise yüzde 20'sine sahip.

Avustralya, Ukrayna işgalinin ardından Rusya'ya alümina ve alüminyum cevheri ihracatını yasaklamıştı.

Rusal, Avustralya yaptırımlarının doğrudan hedefi olmadı, ancak Rio Tinto'nun eylemleri, Rusal'ın sırasıyla yüzde 25,6'sına ve yüzde 8'ine sahip olan oligarklar Oleg Deripaska ve Viktor Vekselberg'e yönelik yaptırımlar gerçekleştirdi.

LAVROV'A 3 ÜLKEDEN ŞOK KARAR

06.06.2022 11.00

Yerel medyada yer alan haberlerde, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan'ın, resmi ziyaretler kapsamında 6-7 Haziran'da Sırbistan'da bulunması planlanan Lavrov'a hava sahalarını kapattığı belirtildi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in üç ülkenin kararıyla ilgili yarın Rusya'nın Belgrad Büyükelçisi Aleksandar Bocan-Harcenko ile görüşeceği kaydedildi.

İNGİLTERE'DEN UKRAYNA'YA M270 SİSTEMİ

06.06.2022 10.54

İngiltere, ABD ile koordineli bir hareketle Ukrayna'ya 80 km'ye kadar uzaktaki hedeflere saldırabilen çoklu fırlatma füze sistemleri sağlayacağını söyledi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rusya'nın taktikleri geliştikçe İngiltere'nin Ukrayna'ya desteğinin değişeceğini söyledi. Hediye olarak gönderilen M270 çoklu fırlatma sisteminin ABD’nin gönderdiği M142 Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri'ne (HIMARS) benzediği belirtildi.

RUS GENERAL ÖLDÜRÜLDÜĞÜ BİLDİRİLDİ

06.06.2022 10.35

Rus devlet medyasında Pazar günü yapılan açıklamada, Doğu Ukrayna'da bir Rus generalin öldürüldüğünü söyledi

Rus Devlet televizyonu muhabiri Alexander Sladkov tarafından Telegram’da yayınladığı bildiride, Tümgeneral Roman Kutuzov'un öldüğünü açıkladı ama ölüm zamanı ile ilgili bir bilgi vermedi.

Rusya savunma bakanlığından ise herhangi bir açıklama gelmedi.

Rusya, barış zamanlarında bile askeri ölümleri devlet sırrı olarak sınıflandırıyor. 24 Şubat'ta işgalin başlamasından bu yana 1.351 Rus askerinin öldürüldüğünü belirtiliyor.

 

Lavrov: Dodik'in "Putin'in adamı" sözü gerçeği yansıtmamaktadır

05.06.2022 15.42

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sırbistan ziyareti öncesi RTRS'ye "Batı'nın Bosna Hersek'teki etkileri" hakkında konuştu.

Dodik'in "Putin'in adamı" olduğu yönündeki iddiaların gerçeği asla yansıtmadığını ifade eden Lavrov, "Dodik bizim dostumuz, biz de onun dostuyuz ancak Batı, Balkanlar'da hiçbir ülkenin ya da siyasinin bağımsız olduğunu düşünmez." şeklinde konuştu.

Lavrov konuşmasında, Batı'nın Saraybosna'nın dış politika kararlarında, Sırp Cumhuriyeti'nin görüşleri alınmadan, yasa dışı şekilde teşviklerde bulunduğunu ve bunun Dayton Barış Anlaşması'nın "ağır ihlali" anlamına geldiğini belirtti.

Bosna Hersek'te uzun süre devam eden ve sonuç alınamayan "seçim reformu yasası" hususuna da değinen Lavrov, "Batı, Bosna Hersek'teki Hırvatları, Boşnakların ya da Boşnakların siyasi görüşüne yakın kişilerin temsil etmesi için her şeyi yapıyor." diye konuştu.

RUSYA AVRUPA'NIN GÖNDERDİĞİ TANKLARI VURDU

05.06.2022 13.00

Rusya, Avrupa ülkeleri tarafından Kiev'e gönderilen tankları 'tahrip etti'

Rusya savunma bakanlığı, Rus hava saldırılarının Kiev'in çevresinde Avrupa ülkeleri tarafından Ukrayna'ya sağlanan tankları ve diğer zırhlı araçları imha ettiğini söyledi.

Bakanlığın açıklaması, Ukrayna başkentinin Pazar günü erken saatlerde birkaç patlamayla sarsılmasının ardından geldi.

PUTİN: RUSYA DAHA SERT VURACAK

05.06.2022 12.57

Putin: Ukrayna'ya daha uzun menzilli füzeler tedarik edilirse Rusya daha sert vuracak

TASS haber ajansının bildirdiğine göre, Başkan Vladimir Putin Batı’ya ve Amerika Birleşik Devletleri ‘ne atıfta bulunarak Ukrayna'ya daha uzun menzilli füzeler sağlanmaya başlanırsa Rusya'nın yeni hedefler vuracağı konusunda uyardı.

Fransa, Rus petrol arzını değiştirmek için BAE ile görüşüyor

05.06.2022 12.55

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Paris'in Rusya'dan petrol alımını değiştirmek için Birleşik Arap Emirlikleri ile görüştüğünü ve bunun Avrupa Birliği'nin Rus ham petrolüne yasak getirmesinin ardından sona ereceğini söyledi.

RUS FÜZESİ NÜKLEER SANTRALİ TEĞET GEÇTİ

05.06.2022 12.52

Rus füzesi nükleer santral üzerinde 'kritik derecede alçak uçtuğu belirtildi.

Bir Rus seyir füzesi Ukrayna'nın önemli nükleer enerji üssü olan Energoatom’a çok yakın bir mesafeden uçtu.

Ukrayna Severodonetsk'e karşı saldırıya geçti

05.06.2022 11.59

İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayna güçlerinin Ukrayna'nın doğusundaki tartışmalı Severodonetsk kentine karşı saldırı düzenlediğini söyledi.

Bakanlığın tweeted hesabından yaptığı açıklamada, bu hareketin Rus kuvvetlerinin muharebe birimlerini ve ateş gücünü yoğunlaştırarak elde ettiği operasyonel ivmeyi büyük olasılıkla körelteceği belirtildi.

PATLAMALARDA BİR KİŞİ YARALANDI

05.06.2022 11.27

Belediye Başkanı sabah saatleride Kiev’de meydana gelen patlamalarda bir kişi yaralandığını söyledi.

Kiev belediye başkanı, başkentte birden fazla patlamanın ardından en az bir kişinin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

KİEV BELDEDİYE BAŞKANI AÇIKLADI

05.06.2022 11.24

Kiev belediye başkanı Vitali Klitschko, Pazar sabahı erken saatlerde başkentin Darnytski ve Dniprovskyi semtlerinde "birkaç patlama" meydana geldiğini söyledi.

Kiev'de güçlü patlamalar

05.06.2022 11.22

Reuters haber ajansı’dan gelen bilgilere göre, Ukrayna’nın başkenti Kiev'de güçlü patlamala seslerinin geldiği belirtildi.

Bir tanığa dayandırılan haberde, patlamaların ardından şehirde duman görüldüğü yer aldı.

Patlama öncesi Kiev’de ve Ukrayna'nın çoğunda hava saldırısı sirenlerinin çaldığı belirtildi.

ABD Savunma Bakanı Austin Brüksel'de Ukrayna yardım toplantısına ev sahipliği yapacağı bildirildi

05.06.2022 11.18

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, önümüzdeki hafta Ukrayna Savunma Temas Grubu ile bir toplantı gerçekleştirilecek. Toplantının 15 Haziran’da Brüksel’de gerçekleşmesi bekleniyor.

 

Kiev Belediye Başkanı Kliçko, kentin bombalandığını duyurdu

05.06.2022 10.05

Ukrayna'nın başkenti Kiev'in Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, şehrin Dniprovsko ve Darnitsky semtlerine Rus güçlerince füze saldırıların düzenlendiğini bildirdi. Kliçko, Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, Dniprovsko ve Darnitsky semtlerinde bulunan altyapıların Rus güçlerce bombalandığını belirtti. Kiev Belediye Başkanı, "Altyapı tesislerine yönelik füze saldırıları nedeniyle henüz can kaybı yok. Yaralı bir kişi hastaneye kaldırıldı." ifadesini kullandı. Saldırı düzenlenen noktaların girişleri Ukrayna güvenlik güçlerince kapatıldı.

 

DİĞER GELİŞMELER İÇİN BU LİNKTE 

  • Kaynak: AA - Ajanslar