Çanlar Truss için çalıyor: Kriz ve istifa sesleri

İngiltere’de Liz Truss’ın başbakan olmasından sonra uygulanan ekonomi politikası, diğer ülkelerden siyasetçilerin de eleştirilerini topladı. Öyle ki kendi partisinin milletvekilleri bile Truss'un istifasını istedi.
  • 17.10.2022, 08:00:52
  • Güncelleme: 1 ay önce
Çanlar Truss için çalıyor: Kriz ve istifa sesleri

İngiltere'de siyasi otoritenin zayıflığı ve kabinedeki hızlı değişimler ekonomiyi olumsuz etkilemeye başladı. Sterlin Dolar karşısında güç kaybetti. Ekonomideki olumsuzluklar nedeniyle çiçeği burnunda başbakan Liz Truss'ın yönetimine de eleştiriler başladı.

Bir İngiliz diplomat “Alay konusu olduk. Diğer ülkelerden diplomatlar ironik bir şaşkınlıkla ‘Ülkenizde neler oluyor?’ diye soruyorlar. Durumu anlattığımda ise ‘Ortalık sakinleşene, bir plan ortaya çıkana kadar bekleyelim’ diyorlar” dedi.

YUNANİSTAN VE MISIR BİLE ALAY ETTİ

Bazı siyasetçiler ise İngiltere ekonomisinin durumunu açıkça bir şaka konusu yapmaktan çekinmiyor.

Yunanistan’ın başbakanı Kiryakos Miçotakis “IMF’yle iş yapma konusunda deneyimli birilerine ihtiyacınız olursa buradayız” dedi.

IMF’nin kurtarma programını uygulayan ve görüşmeler için ABD’ye giden Mısır delegasyonu da “Bizim para birimimiz İngiltere’ninkinden daha stabil” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK MÜTTEFİKİ BİLE ELEŞTİRDİ

ABD Başkanı Joe Biden da Truss’ın ekonomi politikası için “bir hata” dedi.

Oregon’da dondurma yerken konuşan Biden, böylesi bir dönemde en zenginlerden alınan verginin azaltılmasının doğru olmadığını, Truss’ın planının başından beri yanlış olduğunu söyledi.

YABANCI DİPLOMATLAR DA TEPKİLİ

Almanya’nın Londra’daki büyükelçisi Miguel Berger, Truss’ın Ekonomi politikalarından endişe duyduğunu, Alman hükümetinin bu politikalardan geri dönüş beklediğini söyledi.

Yabancı diplomatlar ve bakanlar, İngiltere’nin uluslararası sahnedeki eski rolünü özlediklerini belirtiyor.

Bir Avrupa ülkesinin dışişleri bakanı “İngiltere uyanmalı! Dünya yangın yerine dönüştü ve İngiltere’ye ihtiyacımız var” dedi.

MUHAFAZAKAR VEKİLLERDEN TRUSS'A İSTİFA ÇAĞRISI

Muhafazakar Parti'den milletvekilleri Crispin Blunt, Andrew Bridgen ve Jamie Wallis, pazar akşamı Başbakan Liz Truss'ın istifasını talep etti.

Blunt, Truss'ın mevcut ekonomik krizi atlatamayacağını düşündüğünü söyledi. Onu takiben Bridgen, "Ülkemiz, halkımız ve partimiz daha iyisini hak ediyor." ifadesini kullandı.

Wallis ise Truss'ın, "İngiltere'nin ekonomik güvenilirliğini baltaladığını ve partiyi onarılamayacak biçimde parçaladığını" ifade etti.

1 YILDA DÖRT AYRI MALİYE BAKANI OLDU

İngiltere Başbakanı Liz Truss, vergi indirimini öngören yeni ekonomi programını açıklamasının ardından Sterlin, dolar karşısında rekor düşüş göstermişti.

Eleştiriler üzerine Truss hata yaptığını kabul etmiş, Maliye ve Hazine Bakanını değiştirmiş, Muhafazakar Parti başkanlık yarışında rakibi olan Rishi Sunak’ın destekçisi Jeremy Hunt’ı atamıştı.

Hunt bu yıl Maliye Bakanı sıfatını taşıyan dördüncü kişi oldu. Ülkede 1827'den beri bir yılda dört ayrı Maliye Bakanı olduğu görülmemişti.

  • Kaynak: Ajanslar, BBC