Bulgaristan, Türkiye ile iş birliğinden memnun

“Bu yıl Türkiye ile trafiğimiz çok yoğundu” diyen Bulgaristan İçişleri Bakanı Boyko Raşkov, sınır güvenliği konusunda Türk mevkidaşı Süleyman Soylu başta olmak üzere Türk yetkililerle çok verimli iş birliği içinde olduklarını ifade etti.
  • 06.11.2021, 22:08:19
  • Güncelleme: 8 ay önce
Bulgaristan, Türkiye ile iş birliğinden memnun

Bulgaristan İçişleri Bakanı Boyko Raşkov, Bulgaristan Savunma Bakanı Georgi Panayotov ile birlikte Bulgaristan’ın güneyinde Türkiye sınırına ziyaret gerçekleştirdi. Bulgar bakanlar, düzensiz göçü engellemek için çekilen tel örgünün onarım çalışmalarını denetledi.

Bulgaristan İçişleri Bakanı Raşkov, ziyaret sırasında AA muhabirine açıklamalarda bulunarak, sınır güvenliği hususunda Türkiye ile yürüttükleri çalışmalardan bahsetti. Raşkov, “Türk sınır güvenlik yetkilileri ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çok verimli bir iş birliğimiz var. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile düzenli olarak görüşüyorum. Kapitan Andreveo ve Kapıkule’de ortak sınırımızda çıkabilecek tüm sorunları birlikte görüşüyoruz.” diye kaydeti.

Türk yetkililerle görüşmelerinde iki ülke arasında araç trafiğinin kolaylaştırılmasını da ele aldıklarını aktaran Raşkov, “Öncelikli olarak ulaşım araçlarının, tırların, otomobillerin gidiş gelişini kolaylaştırabilecek önlemler alıyoruz. Bu yıl Türkiye ile trafiğimiz çok yoğundu. Hem Türkiye hem de Bulgaristan tarafında araçlar kuyrukları gözlemlendi. Biz de Türk tarafıyla yapıcı iş birliği ortamı içerisinde gümrük personelimizin sayısını artırdık. Hem Kapitan Andreevo’da hem de  Lesovo Gümrük Kapısı’nda motorlu araçların trafiğini hızlandırmak için görevli takviyesi yaptık. Bunun için İçişleri Bakanı Soylu’dan şahsen teşekkür mesajı aldım.” dedi.

  • Kaynak: qha