Bulgaristan ‘karakol gemisi’ inşa ediyor

Bulgar donanması için inşa edilen ilk karakol gemisi için kızağa koyma töreni düzenlendi. Yaklaşık 420 milyon avroluk projenin 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.
  • 24.06.2022, 17:15:01
  • Güncelleme: 1 ay önce
Bulgaristan ‘karakol gemisi’ inşa ediyor

Bulgar donanması için inşa edilen karakol gemisi, Varna Dolphin tersanesinde gerçekleştirilen törenle kızağa kondu. 

Törene katılan Bulgaristan donanma Komutanı Tuğamiral Kiril Mihaylov, ilk Çok Amaçlı Modüler Karakol Gemisinin (MMPV) adının Bulgarca “Cesur” anlamına gelen, “Hrabri” olacağını açıkladı.

Düzenlenen törene, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Savunma Bakanı Dragomir Zakov, Savunma Başkanı Oramiral Emil Eftimov, Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Kiril Mihaylov ve diğer yetkililer de katıldı.

Kendini kanıtlanmış NVL tasarımına dayanan gemiler, projenin ana yüklenicisi olan NVL Group’un alt yüklenicisi olarak görev yapan MTG Dolphin tarafından Bulgaristan’da inşa ediliyor.

Gemiler tamamlandığında, 2.300 ton deplasman ile 90 metre uzunluğunda olacak. Bu bağlamda gemiler entegre Muharebe Yönetim Sistemi (CMS) tarafından desteklenen çok çeşitli deniz yeteneklerine sahip olacak.

Toplam hacmi yaklaşık 420 milyon avro olan MMPV projesi şu anda Bulgar Donanmasının en büyük yeni inşa projesidir. İlk geminin teslimatının 2025 yılının üçüncü çeyreğinde olması planlanıyor.

Bu kapsamda ikinci geminin ise bir yıl sonra teslim edilmesi planlanmakta.

  • Kaynak: Defence Turk