Bulgaristan en büyük silah fabrikasının kapısına kilit vurdu

Sekiz bini aşkın çalışanı bulunan Bulgaristan’ın en büyük silah fabrikası Arsenal, elektrik fiyatlarındaki zam sebebiyle çalışanlarını zorunlu izne çıkartma kararı aldı.
  • 15.01.2022, 17:00:54
  • Güncelleme: 4 ay önce
Bulgaristan en büyük silah fabrikasının kapısına kilit vurdu

Bulgaristan’ın orta kesimindeki Kazanlık şehrinde bulunan ülkenin en büyük silah fabrikası Arsenal, elektrik fiyatlarındaki aşırı artış ve küresel salgının etkileri nedeniyle çalışanlarını zorunlu izne çıkartma kararı aldı.

FABRİKANIN 8 BİN ÇALIŞANI BULUNUYOR

Kamu sektörünün en büyük işvereni olan firmanın Genel Müdürü Nikolay İbuşev, Bulgaristan Ulusal Radyosuna (BNR) yaptığı açıklamada, işletmenin 8 bini aşkın çalışanının 17 Ocak-11 Şubat tarihlerinde izinde olacaklarını duyurdu.

İbuşev, geçici kapatma kararının ham madde ve enerji fiyatlarına peş peşe gelen zamların yanı sıra hızla yayılan salgının etkisine bağlı olduğunu belirtti.

DÖRT GÜNLÜK MESAİ TARTIŞMASI

İşletmenin haftada 4 günlük mesai rejimine geçmesinin de görüşüldüğü ancak bunun çalışanlar açısından verimli olmayacak bir alternatif olarak kabul görmediği açıklandı.

Osmanlı-Rus Savaşı döneminde 1891’de Rusçuk kentinde kurulan Arsenal fabrikası 1924 sonrası Kazanlık kentine taşındı. Fabrikada 2011’den bu yana meydana gelen çeşitli iş kazalarında 5 çalışan hayatını kaybetti.​​​​​​​