Bu sene hasat düşük çıktı

İran'ın Kazvin eyaletinde tahıl rekoltesi ciddi oranda düştü. Kuraklık nedeniyle verim 3’te 1 oranında azaldı.
  • 29.06.2022, 11:15:17
  • Güncelleme: 1 ay önce
Bu sene hasat düşük çıktı

İran’ın kuzeyindeki Kazvin eyaletinin kırsal bölgelerinde devam eden tahıl hasadında kuraklık nedeniyle rekolte düşüklüğü görülüyor.

Kazvin'deki tarlaların verimi önceki yıla göre yaklaşık yüzde 30 azaldı. Bu durum tahıl fiyatlarını yüzde 100’den fazla artırdı.

Verim düşük olsa da Kazvin’de bu yıl daha çok tarla sürüldüğü için buğday eksikliğinin bir nebze kapatılması umut ediliyor.

Suyun ulaşmadığı bazı bölgelerde ise yağmur da yağmadığı için ekinlerin biçilebilecek seviyeye ulaşamadığı gözleniyor.

Eyalet merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Kevendec köyünde ise çiftçilerin hummalı çalışması devam ediyor.

Bölge ikliminin sıcak ve kurak olması nedeniyle aynı zamanda olgunlaşan ekinleri biçtirmek isteyen çiftçiler biçerdöver sırasına girerek hasat yapıyor.

Hava sıcaklığının yüksek olması nedeniyle sabahın ilk saatlerinde ve ikindiden sonra çalışmayı tercih eden çiftçiler, gece geç saatlere kadar biçim işlemine devam ediyor.

Bir yandan biçerdöverler tarlaları biçerken diğer yandan çiftçiler tarlalarındaki sapı balya yapıp hayvanlarının kışlık yiyeceği olarak istiflemenin uğraşını veriyor.

Saman balyalarını taşıyan, antika sayılabilecek derecede eski kamyonlar ise süsleme ve işlemeleriyle renkli görüntüler oluşturuyor.

  • Kaynak: AA