BTP’den Osmanlı’ya saygısız yaklaşım

Bağımsız Türkiye Partisi lideri Hüseyin Baş, Meral Akşener’i “Biz eskiye dönersek siz deliye dönersiniz” şeklinde eleştiren Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun sözlerine “dedelerinizin kaçtığı gemiyle mi döneceksiniz?” ifadelerini kullandı.
  • 23.05.2022, 12:20:58
  • Güncelleme: 1 ay önce
BTP’den Osmanlı’ya saygısız yaklaşım

Hüseyin Baş, Abdülhamid'in torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun, "Evlad-ı Osmanlı olarak diyorum ki biz geriye dönersek siz deliye dönersiniz" sözlerine, "Biz geriye dönersek siz deliye dönersiniz. Neyle geriye dönecekler onu merak ediyorum. Dedelerinin kaçtıkları gemilerle mi?" diyerek cevap verdi.

TARTIŞMA NASIL BAŞLADI?

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik eleştirilerde bulunan İYİ Parti lideri Meral Akşener, "Abdülhamid Han Osmanlı padişahı. O günün şartlarında oluşan demokrasi rüzgârlarının yansıması var. O tavır karşısında bir davranış biçimi var. Hürriyet ve İtilaf da var İttihat ve Terakki Cemiyeti de var. Bu bir istibdat sistemine karşı, istibdat rejimine karşı tekleşmeye tek adamlığa doğru giden bir sisteme karşı başkaldırıdır. Buranın öznesi eğer Abdülhamid ise bugünün öznesi Recep Tayyip Erdoğan'dır. Onu söylemeye çalışıyorum" demişti.

2. Abdülhamid'in torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, sosyal medya hesabından İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in sözlerine, "Evlad-ı Osmanlı olarak diyorum ki biz geriye dönersek siz deliye dönersiniz" dedi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ GÖRDÜ

Bu sözler üzerine BTP Genel Başkanı Baş, "Osmanoğulları’ndan biri sosyal medyadan cevap vermiş. Demiş ki, 'Biz geriye dönersek siz deliye dönersiniz.' Neyle geriye dönecekler onu merak ediyorum. Dedelerinin kaçtıkları gemilerle mi?" ifadelerini kullanması sosyal medyada eleştiriler sebep oldu.

Bazı kullanıcılar bu ifadeleri alıntılayarak “Bir parti lideri 6 asır bu toprakları yönetmiş, içinden Fatihler, Süleymanlar, Yavuzlar çıkarmış bir hanedanın adını bu şekilde anarak, basitleştirmemeli.” şeklinde tepki gösterdiler.