Brezilya’da bir büyükşehirde ilk kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Brezilya’nın Maranhao eyaletinin başkenti Sao Luis, Koronavirüs ile mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan eden ilk büyükşehir oldu.

  • 06.05.2020, 14:03:09
  • Güncelleme: 1 ay önce
Brezilya’da bir büyükşehirde ilk kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Sokağa çıkma yasağı kapsamında, büyükşehir ve komşusu 3 şehirde yaşayan 1,5 milyon vatandaşın, temel malzeme ihtiyaçlarını karşılamaları haricinde dışarı çıkmaları yasaklanırken, park ve okulların yanında pek çok işletme de yasak gereği kapatıldı.

Yargıç Douglas Martins, savcıların devlet hastanesi sistemiyle ilgili uyarıları ve yatak kapasitesi dolmak üzere olan özel hastanelerin talebi üzerine sokağa çıkma yasağının ilan edilmesine karar verdi.

Mahkeme kararı üzerine valilik kararnamesiyle başlatılan ve 10 gün sürecek olan sokağa çıkma yasağı, eyalet nüfusunun beşte birini kapsayacak.

Maranhao eyaleti Valisi Flavio Dino yaptığı açıklamada, “Tamamen kapanma yoluna gitmedik, temel faaliyet seviyesini koruduk ve durumu izleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Brezilya’da Koronavirüs vakaları artıyor

7 milyon nüfusa sahip olan Maranhao eyaletinde bu zaman kadar, Koronavirüs nedeniyle 270 kişi hayatını kaybederken, toplamda 4 bin 530 kişide virüs tespit edildi.

Brezilya’da şu ana kadar 7 bin 958 kişi virüs nedeniyle ölürken, vaka sayısı 115 bin 953’e ulaştı.

Devlet Başkanının Koronavirüs testi pozitif olabilir mi?

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, mart ayında heyetiyle birlikte ABD’yi ziyaret etmişti. Ziyaretinin ardından, heyette bulunan 10 kişide Koronavirüs tespit edildiği konusundan çıkan haberler sonrasında, Bolsonaro’nun da Koronavirüse yakalandığı konusunda iddialar ortaya çıkmıştı.

Bolsonaro, çıkan iddialardan sonra sosyal medya üzerinden test sonuçlarını negatif olduğunu açıklayan bir paylaşım yapmıştı. Ancak tıbbı belgenin gizliliğini gerekçe göstererek sonuçları yayınlamayı kabul etmemişti.

Bolsonaro önlemleri gereksiz buluyor

Bolsonaro, Koronavirüs salgınını basit bir grip salgınına benzeterek, vali ve belediye başkanlarının virüs konusunda aldığı önlemleri eleştirmesiyle ön plana çıkmıştı.

Kamuya açık alanlarda maskesiz ve eldivensiz dolaşması ayrıca destekçileriyle temasta bulunması Brezilya’da büyük bir tepki toplamıştı. Bunun üzerine ülkenin mahkemeleri, vali ve belediye başkanlarının da salgın ile mücadele kapsamında önemler alabilmeleri için bu konuda yetkilerinin bulunduğuna karar vermişti.