Bosna’dan Kremlin’e yalanlama

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bosna Hersek vatandaşı 51 paralı askerin Ukrayna’da öldürüldüğü iddia edildi. Bosna Hersek ise bu iddiaları yalanladı.
  • 22.06.2022, 10:30:00
  • Güncelleme: 9 ay önce
Bosna’dan Kremlin’e yalanlama

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’daki savaşın başlama tarihinden beri ülkedeki savaş alanına 167 Bosna Hersek vatandaşının gittiğini bildirdi.

Bakanlığının bildirdiğine göre 167 Bosna Hersek vatandaşından 51'i öldürüldü, 46'sı ise savaş alanını terk etti. Rusya, şu anda Ukrayna’da 70 Bosna Hersek vatandaşının bulunduğunu iddia etti.

Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı'nın Twitter üzerinden yayınladığı açıklamada, “Rus kaynaklarından alınan ve medyada bildirildiği üzere ülkeden ayrılan ve öldürülen Bosna Hersek vatandaşlarına ilişkin bilgiler asılsızdır.” denildi. 

Rusya'dan gelen bilgilere göre, 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna'da savaş alanında 74 Hırvat öldürüldü.

Bosna Hersek vatandaşlarının yabancı savaş alanlarına gitmesi, terörizm ve terörist faaliyetlerle ilgili ceza gerektiren bir suç teşkil ediyor.

İlgili kanun, yabancı ülkelerde savaşanların 10 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması öngörüyor. Kanunun çıkarılmasının nedeni, çok sayıda Bosna Hersek vatandaşının Suriye’deki savaş alanlarına gitmesiydi. 

  • Kaynak: Balkan News