Bosna Hersek'te tarım üreticileri %60'tan fazla zararda

Son yılların en büyük kuraklığını yaşayan Bosna Hersek’te tarım üreticileri büyük kayıplar yaşıyor.
  • 07.09.2021, 16:20:05
  • Güncelleme: 2 saniye önce
Bosna Hersek'te tarım üreticileri %60'tan fazla zararda

Bosna Hersek’te on yıllardır şahit olunan en kurak sezonun ardından tarım üretiminde yüzde altmışın üzerinde kayıp yaşandı. Kuraklıktan hayvancılık sektörü de kötü etkilendi.

Kuraklık nedeniyle ayçiçeği, mısır ve tahıl üretimi büyük darbe alırken durumdan son dönemde hızlı bir yükseliş eğilimi gösteren gıda fiyatlarını da olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Bu sene ayçiçeği yetiştirilmesinden elde edilen gelir bir önceki seneye göre yüzde 50 azaldı. Bu seneki düşük rekolte nedeniyle ayçiçek yağı fiyatının artması bekleniyor.

Sırbistan'da bir ton ayçiçeği 470 avro değerinde. Bosna Hersek, ayçiçek yağını Sırbistan'dan ithal ettiği için, Sırbistan'daki fiyat artışı Bosna Hersek'e de negatif yansıyor.

Bosna Hersek Semberija (Semberiya) ve Majevica (Mayevitsa) Bölgesel Tarımcılar Birliği Başkanı Savo Bakajlić (Savo Bakayliç), Semberija bölgesinde tarımcıların çoğunlukla ayçiçeği yetiştirdiğini ve kuraklıktan dolayı ayçiçeği rekoltesinin düşük olduğunu belirtti.

Bakajlić, sıvı yağ fiyatının şimdiden %200 arttığını ve büyük ihtimalle de artmaya devam edeceğini ekledi.

Bosna Hersek Federasyonu Organik Gıda Üreticileri Birliği Başkanı Sejad Herceg (Seyad Herseg), Fena Ajansı'na yaptığı açıklamada organik gıda üreticileri ve çiftçilerin bu seneki büyük kuraklıktan dolayı çok büyük zarara uğradığını belirtti.

Herceg, tüm tarım üreticilerin üretimde %60'tan fazla zarara uğradığını belirtti. 

Balkan News