Bombalı mektupların arkasında Rus terör örgütü çıktı

Geçtiğimiz yıl kasım ve aralık ayı içersinde İspanya'da değişik adreslere gönderilen bombalı mektupların arkasındaki örgüte uzun süren çalışmalar sonucu ulaşıldı. 
  • 23.01.2023, 12:38:31
  • Güncelleme: 6 gün önce
Bombalı mektupların arkasında Rus terör örgütü çıktı

New York Times'ta yer alan bir habere göre, İspanyol ve yabancı müfettişler, Kasım sonu ve Aralık başında Başbakan Pedro Sanchez'in resmi konutu, ABD ve Ukrayna büyükelçilikleri ve Savunma Bakanlığı da dahil olmak üzere çoğu Madrid olmak üzere çeşitli yerlere gönderilen altı bombalı mektupların kaynağı ile ilgili soruşturmaları devam ederken bir örgütün ismi zikredilmeye başlandı. 

New York Times'ın haberinde ABD'li yetkililerin ve müfettişlerin Avrupa çapında üyeleri ve ortakları olan Rusya merkezli aşırı sağcı bir grup olan "Rus İmparatorluk Hareketi"nin araştırmasına ve faaliyetlerini incelemeye odaklandığını aktardı. 

Haberde yetkililerin İspanyol müfettişlerin saldırılarda yer aldığına inandıkları "ilgili kişileri" belirlediklerini ve bu kişilerin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından küresel bir terör örgütü olarak tanımlanan "Rus İmparatorluk Hareketi" ile bağlantılı olduklarını söylediler.

Yetkililerin, bu aşırılık yanlısı grubun Rus istihbarat teşkilatlarıyla bağlantılı olduğuna inanıldığını ve Rus ajanlarının bu grubun bazı üyelerini İspanya'daki hedef bölgelere bomba mesajları göndermeleri için yönlendirmiş olabileceği de haberde yer aldı. 

Haberde ABD'li yetkililerin, operasyonun Rusya ajanlarının Moskova ve vekillerinin Ukrayna'yı desteklemeye devam etmesi halinde Avrupa ülkelerinde daha fazla terör eylemi gerçekleştirebileceğine dair bir sinyal olabileceği söylemine de yer veriyor. 

Haberde buna rağmen yetkililerin, Rusya'nın Ukrayna'da büyük kayıplar yaşamaya devam etmesi durumunda Putin'in terör saldırılarına ilişkin hesaplarının değişebileceğini belirterek, Rusya Devlet Başkanı'nın askeri istihbarat teşkilatına Avrupa'da gizli operasyonlar geliştirmesi ve yürütmesi için geniş alan verdiğini, ancak bunun ne dereceye kadar mümkün olup olamayacağının bilinmediği bilgisi verildi.

Haberde yetkililerin, "mektup bombaları" kampanyasının arkasındaki Rus subaylar, Ana İstihbarat Müdürlüğü veya Moskova'nın en saldırgan istihbarat teşkilatlarından biri olan GRU olduğu bilgisi paylaşıldı.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber