BM, Yemen’deki son durumdan memnun

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi, Suudi Arabistan tarafından gerçekleştirilen esirlerin serbest bırakılması yönündeki hareketleri memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.
  • 07.05.2022, 15:40:33
  • Güncelleme: 9 ay önce
BM, Yemen’deki son durumdan memnun

BM Temsilcisi Hans Grundberg Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun şimdi, Yemen hükümeti ve Husilerin de daha önce ellerindeki esirleri serbest bırakmasını memnuniyetle karşılıyorum." ifadelerini kullandı.

Tarafların nisan ayında BM Yemen Temsilciliğinin girişimiyle esir değişimi konusunda anlaşmaya vardığını aktaran Grundberg, ailelerin yakınlarına kavuşması için tarafların bir an önce esir değişiminin detayları üzerinde de anlaşması gerektiğini belirtti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon cuma günü, 163 Husi milisin Yemen'e ulaştığını duyurmuş, Husiler ise söz konusu esirlerden 9'unu kabul ettiklerini, diğerlerinin ise savaş esiri ve kendileri ile ilişiği olmadığını açıklamıştı.

YEMEN'DE BM GİRİŞİMİYLE 2 AY SÜREYLE ATEŞKES İLAN EDİLMİŞTİ

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 1 Nisan'da yaptığı açıklamada, Yemen hükümeti ile Husilerin, hava, kara ve deniz operasyonlarını durdurmayı kabul ettiğini duyurmuştu.

Grundberg, 2 Nisan'da yaptığı açıklamada, "Yemenli taraflar arasında bugün yerel saatle 19.00'da iki ay süreyle ateşkes başladı. Bu geceden itibaren hava, kara ve deniz operasyonları durdurulacak." ifadelerini kullanmıştı.

Hindistan'daki en yüksek nisan ayı sıcaklığı 1958'de Barmer bölgesinde 48,3 derece olarak kaydedilmiş, Nisan 2018'de Pakistan’ın Nawabshah şehrinde hava sıcaklığı 50,2 derece olarak ölçülmüştü.