BM Güvenlik Konseyi'nden “acil” Etiyopya toplantısı

BM Güvenlik Konseyi, Etiyopya'daki durumdaki gelişmeleri görüşmek üzere cuma günü acil bir toplantı düzenlemeyi planlıyor.
  • 05.11.2021, 11:32:18
  • Güncelleme: 1 ay önce
BM Güvenlik Konseyi'nden “acil” Etiyopya toplantısı

Birleşmiş Milletler'deki diplomatik kaynaklar perşembe günü yaptığı açıklamada, oturumun,  İrlanda, Tunus, Kenya ve Nijer'in dahil olduğu 4 üye ülkenin desteğiyle düzenleneceğini söyledi. İsmini vermeyi reddeden kaynaklar, oturumun New York'ta yerel saatle 15.00'te başlayacağını bildirdi.

Etiyopya Hükümeti perşembe günü yaptığı açıklamada, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ne karşı bir yıllık savaşı kazanmaya yakın olduğunu ve uluslararası ateşkes çağrılarını açıkça reddederek savaşmaya devam etme sözü verdi.

Etiyopya Hükümetinin Federal orduyu Etiyopya'nın en kuzeyindeki Tigray bölgesine göndermesinden bir yıl sonra, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi durumu tersine çevirdi ve Addis Ababa'dan yüzlerce kilometre uzakta olduklarını iddia etti.

Cephe hafta sonu Amhara'daki birkaç stratejik şehrin ve Etiyopya başkentinin 325 km kuzeyindeki birçok kasabanın ve bölgenin kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu.

BAŞKENTE OPERASYON

Hafta içinde Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ve Oromo Kurtuluş Cephesi ittifak kurduğunu açıkladı ve ilerleyen günlerde başkent Addis Ababa’ya yapılacak bir operasyonun sinyalini verdi.

Etiyopya Hükümeti İletişim Ofisi ise isyancıların başkente ilerlemesinin ardından Facebook'ta, "Burası yabancı propaganda altında çöken bir ülke değil, varoluşsal bir savaş veriyoruz" diye yazdı

Hükümet açıklamasında, son aylarda ülkenin en kuzeyindeki Tigray bölgesinin çok ötesine geçen Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin saldırılarına atıfta bulunarak, “Deliğinden uzaklaşan bir fare ölüme daha yakındır” dedi.

Birleşmiş Milletler, fiili kuşatma altındaki Tigray'da 400 binden fazla insanın açlığın eşiğinde olduğunu iddia ediyor.

ABD’DEN “ENDİŞELİ” OLDUKLARINI BİLDİREN MESAJ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price gazetecilere verdiği demeçte, ABD'nin mevcut durum hakkında "derin endişe duyduğunu ve tüm tarafların düşmanlıklara derhal son vermesini talep ettiğini" söyledi.

ABD'nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Jeffrey Feltman, perşembe günü, çatışmaya barışçıl bir çözüm bulmak amacıyla Etiyopya'ya geldi. ABD büyükelçiliği Perşembe günü yaptığı açıklamada, personelinin çoğunluğunun gönüllü olarak ayrılmasına izin vereceğini ve "yeni bir tırmanış ve sivil huzursuzluk ve etnik şiddet olasılığına" atıfta bulunarak Etiyopya'yı ziyaret etmeme tavsiyesinde bulundu.

  • Kaynak: trtrabi, aljazeera