Blinken, Rusya ve İran'ı eleştirdi

Blinken, Putin’in cephede başarılı olamadığı için savaşın yönünü Ukrayna’daki sivillere yönlendirdiğini belirtti. İran’nın da rejimin dış aktörleri suçlayıp temelde kendi vatandaşlarını yanlış anladığını söyledi.
  • 01.12.2022, 13:43:42
  • Güncelleme: 2 ay önce
Blinken, Rusya ve İran'ı eleştirdi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, CNN International'dan gazeteci Christian Amanpour'un sorularını yanıtladı.

Blinken, Rusya'nın Ukrayna’da sivil altyapıya yönelik saldırılarını 'barbarca' olarak nitelendirdi. ABD’li bakan aynı nitelendirmeyi Bükreş’te iki gün süren NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda da dile getirmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in cephede başarılı olamadığı için savaşın yönünü Ukrayna’daki sivillere yönlendirdiğini belirten Blinken, “Bunu kasıtlı olarak yapıyor. Ukrayna kışa girerken ışıkları, ısınmayı ve suyu kesmek için tüm enerji ve elektrik altyapısının peşinde” dedi

 "İRAN REJİMİ BAŞKALARINI HEDEF GÖSTEREREK HATA YAPIYOR"

ABD’li bakan, İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan gösterilere yönelik de açıklama yaptı.

İran’da rejimin dış aktörleri suçlayıp temelde kendi vatandaşlarını yanlış anladığını söyleyen Blinken, “Her şeyden önce İran’da yaşananlar; İranlılar, onların gelecekleri ve ülkeleri hakkında. Bizimle ilgili değil.” dedi.

Rejimin, ülkedeki protestoların gerçek nedenini görmezden geldiğini ima ederek, yaptığı büyük hatalardan birinin de başkalarını, ABD’yi ve Avrupalıları hedef göstermeye çalışması olduğunu söyledi.

Blinken, ABD’nin İran’daki protestoları yaptırım uygulamak haricinde başka yöntemlerle de destekleyip desteklemeyeceği sorusuna ise “Uluslararası kuruluşlar ve diğer ülkelerle diplomatik olarak attığımız başka adımlar da var” yanıtını verdi.

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), İran’daki protestoları şiddet kullanarak bastırdıkları gerekçesiyle 3 İranlı yetkiliyi yaptırım listesine eklemişti.

  • Kaynak: cnnturk