“Birleşmiş Milletler, Çin'in Uygurlara yönelik zulmünü durdursun”

Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu, “Birleşmiş Milletler, Çin'in Uygurlara yönelik zulmünü durdursun” başlığıyla imza kampanyası başlattı.
  • 05.12.2021, 22:32:10
  • Güncelleme: 1 ay önce
“Birleşmiş Milletler, Çin'in Uygurlara yönelik zulmünü durdursun”

Çin'de toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların ailelerinin oluşturduğu, Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu, Çin'de Doğu Türkistanlılar’ın etnik veya dini ayrımcılıkla, soykırıma ve asimilasyona maruz bırakılmakta ve bu kamplarda çok ağır insan hakları ihlalleri işlenmekte olduğunu ifade ederek https://www.change.org/ adresli web sitesinde bir imza kampanyası başlattı.

Kendisine daha önce toplama kamplarında tutulmuş kişilerin de üye olduğu Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu’nun imza kampanyasında hedeflenen 5 bin kişiye ulaşılmak üzere. BM’ye hitap olunan imza kampanyası metnini okuyucularımızla paylaşıyoruz.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İNSAN HAKLARI KONSEYİ’NE

Biz aşağıda imzası olanlar; Çin Halk Cumhuriyeti’nin Uygurlara yönelik yapmış olduğu sistematik insan hakları ihlallerine ve soykırımına karşı Birleşmiş Milletleri göreve davet ediyoruz.

Doğu Türkistanlılara yönelik ihlaller, tüm insanlık vicdanını isyan ettiren korkunç suçlardır. Haksız ve keyfi tutma, cezaevi benzeri kamplarda hapsedilme, kamplarda işkence ve tecavüz, zorunlu kürtaj ve kısırlaştırma uygulaması, zorla kamplarda tutma ve asimilasyon, zorla Çinlilerle evlendirme, Aile Olmak Projesi adı altında ev içine Çinli erkeği zorla kabul ettirme, zorla uzak bölgelere taşınarak, buralarda zorunlu çalıştırma, aile parçalanması ve çocukların annelerden alınması, kılık kıyafet ve etnik, kültürel ve inanca dair pratiklerin yasaklanması, isimlerin değiştirilmesi, ömür boyu çalışmaya mahkum edilecek şekilde, sistematik para cezaları gibi insanlığa karşı suçlar Çin tarafından sistematik olarak işlenmektedir.

Çin’in Doğu Türkistanlılara etnik ve dini gerekçelerle yapmış olduğu bu sistematik ihlaller, uluslararası hukuka göre soykırım ve insanlığa karşı suçlar kategorisinde olan suçlardır. Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesidir ve Birleşmiş Milletler bünyesindeki çok sayıda insan hakları sözleşmesine taraftır. BM ve BM üyesi tüm devletler Çin’in yapmış olduğu bu suçları durdurmakla ve suçluları cezalandırmakla sorumludur.