Birleşik Krallık halkı, 'daha hasta, daha fakir' hale geliyor

Yapılan araştırmalar, 5 milyon İngiliz vatandaşının sağlık nedenleriyle çalışamadığını ortaya koyuyor. Bölgeler arasındaki sağlık ve zenginlik farkı ise zamanla daha da açılıyor.
  • 07.12.2022, 17:27:21
  • Güncelleme: 1 ay önce
Birleşik Krallık halkı, 'daha hasta, daha fakir' hale geliyor

Birleşik Krallık’ta Başbakan Boris Johnson tarafından önerilen “düzeltme” programına rağmen, bölgeler arasındaki sağlık ve refah farkı derinleşiyor.

Londra merkezli Kamu Politikası Araştırmaları Enstitüsü'nün yaptığı bir araştırmaya göre, Britanyalılar "daha hasta ve daha fakir" hale geliyor ve bölgeler arasındaki sağlık ve zenginlik farkı zamanla daha da büyüyor.

Araştırma, hastalık nedeniyle ekonomik hareketsizliğin kayıtlar başladığından beri en yüksek seviyede olduğunu ortaya koyarken şu anda sağlık sebeplerinden dolayı aktif olmayan çalışma çağındaki 2,5 milyon İngiliz yetişkin bulunuyor.

Öte yandan, Galler ve Kuzey İrlanda'da halkının hastalık nedeniyle işlerini kaybetme olasılığı, Londra ve güneydoğudaki sakinlerinin iki katıdır. Kuzey Doğu ve Kuzey Batı İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'da sağlık sorunları nedeniyle ekonomik olarak atıl durumda olan insanların oranı ortalamanın oldukça üzerindedir.

Muhalefetteki İşçi Partisi araştırma sonuçlarını "felaket" olarak nitelendirdi. 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber