Biden’den Türkiye bilgilendirmesi

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Kongre’den Türkiye’nin F-16 savaş uçağı filosu için gelişmiş silah, radar ve diğer teknik ekipmanların atışı konusunda Kongreye ön bilgilendirme yaptığı bildirildi.
  • 12.05.2022, 08:56:25
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Biden’den Türkiye bilgilendirmesi

Wall Street Journal’da (WSJ) yer alan haberde, Biden yönetiminin Kongre'den Türkiye'nin F-16 savaş uçağı filosu için gelişmiş ve teknik ekipmanların satışına onay vermesini istediği belirtiliyor.

Yeni F-16'ların alımı Washinton Ankara hattında masadaki önemli başlıklardan biri. Biden yönetimin tavrı olumlu olsa da son karar Kongre'de olacak.

400 MİLYON DOLAR

Anlaşma, Türkiye'ye F-16'lar için füze, radar ve elektronik cihazların gönderilmesini içeriyor.

Askeri kaynaklar söz konusu anlaşmanın 400 milyon dolara mal olacağını belirtiyor.

Haberde Türkiye'nin Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta izlediği politikanın takdir gördüğüne de değinildi; iki ülke arasındaki yaşanan soğukluğun uzamasının Türkiye'yi Rusya-Çin bloğuna daha da yakınlaştıracağı vurgulandı.

Kongrenin bu anlaşmaya onay vermesi bundan sonraki ilişkiler için de önem taşıyor.

Uzmanlara göre ekipmanların satışına onay verilmesi, görüşmelerin devam ettiği 40 yeni F-16 satın alınmasıyla ilgili Kongre'nin vereceği karar için de önemli bir işaret olacak.

“TÜRKİYE'NİN UKRAYNA POLİTİKASI KONGRE'Yİ ETKİLEDİ”

Defense News de geçtiğimiz hafta Türkiye'nin Ukrayna'da oynadığı rolün kongre üyelerinin Türkiye'ye karşı olan bakış açısında değişikliğe sebep olduğunu vurgulamıştı.