Biden Trump'ın Suriye planına uyuyor: Terör örgütü PKK'ya destek

ABD, Suriye'nin doğusunda terör örgütü PKK\YPG'ye yaptığı askeri desteği artırıyor.

  • 11.05.2021, 13:49:49
  • Güncelleme: 8 ay önce
Biden Trump'ın Suriye planına uyuyor:  Terör örgütü PKK'ya destek

Trump döneminde artan terör örgütü YPG\PKK'ya silah ve mühimmat desteği Biden döneminde de devam ediyor. ABD, Suriye'nin doğusunda PKK\YPG'ye yaptığı askeri desteği artırdı.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri Suriye'nin doğu ve kuzeydoğu bölgelerine bir haftadan kısa bir süre içerisinde 3 sefer askeri takviye yaptı. 

"Russia Today" internet sitesinde, ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun bir hafta içinde Suriye'ye üçüncü bir askeri konvoy gönderdiği belirtildi. 

Rusya, takviye kuvvetlerinin Kuzeydoğu Suriye'ye IKBY'nin "El-Velid" sınır kapısından geldiğini bildirdi.

Konvoyda lojistik teçhizat, askeri araçlar, yakıt tankları ve mühürlü konteynerler olduğu ve terör örgütü PKK\YPG'nin Deyrizor ve Hasake üslerine geldiği iddia edildi. 

6 Mayıs Perşembe günü, 70 kamyondan oluşan ADB öncülüğündeki uluslararası koalisyon konvoyunun içerisinde silah ve lojistik destek ekipmanları ile birlikte Kuzey Irak'ın "Al-Velid" limanı üzerinden Hasaka ve Deyrizor'daki üslere gittiği iddia edildi.

Muhalif kaynaklara göre Rus ordusu, Washington liderliğindeki uluslararası koalisyon güçleri tarafından hava sevkiyatının yoğunlaşması ve  Suriye'nin doğu bölgelerinde hareketliliklerini arttırmasından duyduğu endişeyi dile getirdi. 

"Elimizden gelen yardımı yapacağız"

Bir gazetecinin YPG/PKK ile Esad güçleri arasında Kamışlı'da yaşanan çatışmaları hatırlatması üzerine McKenzie, SDG ismini kullanan örgütün Suriye'deki ABD askerlerini koruyan güç olduğunu ifade ederek, "Bu çatışmaları azaltmak için elimizden gelen yardımı yapacağız." dedi.

Esad rejiminin son zamanlarda bölgede faaliyetlerini artırdığını belirten McKenzie, "Oradan gideceklerini sanmıyorum ve özellikle de rejim destekli güçler doğuya baskı yapıyor. Önümüzdeki haftalarda ve aylarda orada (gerilim) de artabilir. Her seviyede buna mukabele etmek için hazır olacağız. Tabi yapabilirsek öncelikli olarak diplomatik seviyede ya da konuşarak buna karşılık vermeyi tercih ederiz ama SDG ortaklarımıza destek vermeye devam edeceğiz." diye konuştu.

.

ortadoguhaber.com