Biden, BAE'ye 23 milyar dolarlık silah satışını onayladı

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile imzalanan F-35 savaş uçakları, silahlı insansız hava araçları ve diğer silahlar da dahil olmak üzere 23 milyar dolarlık silah anlaşmasını onayladığını bildirdi.

  • 15.04.2021, 11:30:09
  • Güncelleme: 4 ay önce
Biden, BAE'ye 23 milyar dolarlık silah satışını onayladı

Reuters'te yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü dün, bir yandan silahların kullanımıyla ilgili ayrıntıları incelemeye ve BAE yetkilileriyle istişareye devam ederken, bir yandan da BAE'ye gerçekleştirilecek silah satış işleminin devam edeceğini bildirdi.

ABD müttefiki olan BAE, Lockheed Martin tarafından üretilen F-35 jetlerini satın alma konusundaki ilgisini uzun zamandır dile getiriyordu ve geçen Ağustos ayında İsrail ile ilişkilerini normalleştirmeyi kabul etmesiyle, bu ülkeye bir silah anlaşmasıyla bu uçakları satın alma şansı verildi.

Büyükelçilik, BAE ile imzalanan silah anlaşmasının 10.4 milyar dolar değerinde 50 adet F-35A savaş uçağı, 2.97 milyar dolar değerinde 18 MQ-9B SİHA ve 10 milyar dolar değerinde çeşitli mühimmat içerdiğini söyledi.

Geçen yıl, Trump yönetimi, Ağustos'ta BAE'den başlayarak, ardından Bahreyn, Sudan ve son olarak da Fas olmak üzere dört Arap ülkesinin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesine yardımcı oldu. Bu hamlelerin karşılığında, bu ülkeler çeşitli konularda ABD'den garantiler aldılar.

BAE'ye F-35 savaş uçağı sözü verilirken, Sudan terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkarıldı ve Fas'ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğinin tanındı.

Ocak ayı sonlarında Biden, ABD ve diğer ülkelerden aktivistlerin ve insan hakları gruplarının uzun süredir yaptığı çağrıların ardından Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışının yeniden gözden geçirilebilmesi için geçici olarak askıya aldı.

Bu iki ülkenin kötü insan hakları sicilleri, muhaliflere yönelik suikastler ve 2015 yılından bu yana Yemen'de devam eden iç savaştaki sorumlulukları nedeniyle Suudi Arabistan'la silah anlaşmalarını durdurulması isteniyordu.

Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü dün, anlaşmanın onaylanması sonrası BAE’ye silah satışlarının tahmini teslimat tarihlerinin 2025 sonrası olduğunu söyledi.

Sözcü, e-postayla yaptığı bir açıklamada, hükümetin daha güçlü bir güvenlik işbirliği sağlamak için "BAE ile sağlam ve sürekli bir diyalog" beklediğini söyledi.

Açıklamada, "BAE ve ABD savunma malzemeleri ve hizmetlerinin tüm alıcılarını; ABD menşeli savunma teçhizatının yeterince güvence altına alınması ve insan haklarına saygı duyan ve silahlı çatışma yasalarına tam olarak uyan bir şekilde kullanması yönünde zorlamaya devam edeceğiz” denildi.

Çeviri: Engin Dinç