Beyrut'ta kriz: Başbakan Hariri istifa etti

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, iletişime getirilen ek vergiler sebebiyle 13 gün önce başlayan ve aralıksız devam eden hükümet karşıtı protestolar sebebiyle istifa etme kararı aldığını belirtti.

  • 30.10.2019, 00:42:02
  • Güncelleme: 4 ay önce
Beyrut'ta kriz: Başbakan Hariri istifa etti

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, iletişime getirilen ek vergiler sebebiyle 13 gün önce başlayan ve aralıksız devam eden hükümet karşıtı protestolar sebebiyle istifa etme kararı aldığını belirtti.Hariri, Beyrut'taki evinde düzenlediği basın toplantısında, Lübnan'da hükümetin iletişime ve özellikle de iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirilmesine tepki olarak 17 Ekim'den bu yana devam eden protestolar sebebiyle istifasını mektubunu Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a sunacağını söyledi.

Ülkeyi güvenlik ve yaşam tehlikelerine karşı korumak için insanların sesini dinlemeye ve çıkış yolları aramaya çalıştığını aktaran Hariri, ancak tüm çabalarına rağmen çıkmaz yola girildiğini kaydetti.Lübnan’ın, kendisinin gösterdiği tüm çabalara ve ülkesini korumak için halkının sesine kulan vermeye çalışmasına rağmen bir çıkmaza saplandığını söyleyen Hariri, halkın isteği doğrultusunda  Baabda Sarayına giderek istifasını sunacağını ifade etti.

İletişim Bakanı Muhammed Şukayr’ın, WhatsApp uygulamasına yönelik vergi kararından vazgeçildiğini ilan etmesine rağmen ülkenin dört bir yanına yayılan eylemler son bulmadı. 6 Mayıs 2018'de yapılan genel seçimler sonrasında siyasi güçler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle yeni hükümetin kurulmaması nedeniyle siyasi krize sürüklenen Lübnan, seçimlerden yaklaşık 9 ay sonra hükümete kavuşmuştu.