Bennett, Suudi Arabistan-İran anlaşmasını değerlendirdi

Eski İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İran ile Suudi Arabistan arasında yapılan anlaşmanın siyasi bir başarı olduğunu söyledi.
  • 10.03.2023, 19:24:08
  • Güncelleme: 2 ay önce
Bennett, Suudi Arabistan-İran anlaşmasını değerlendirdi

Eski İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İran ile Suudi Arabistan arasında diplomatik ilişkilerin 7 yıl aradan sonra yeniden başlatılmasıyla ilgili olarak, "(Bu) İran için siyasi bir başarı, İsrail içinse ciddi ve tehlikeli bir gelişme." dedi.

Bennett, Suudi Arabistan ile İran'ın diplomatik ilişkileri yeniden başlatma kararı üzerine sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirmelerde bulundu.

Suudi Arabistan ile İran arasında diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılmasının Tahran için siyasi bir başarı olduğunu kaydeden Bennet, "İsrail içinse ciddi ve tehlikeli bir gelişme. Bu İran karşıtı bölgesel bir bölge kurma çabasına karşı ağır bir darbe." ifadelerini kullandı.

Paylaşımlarında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya yüklenen Bennett, "Bu, Netanyahu hükümetinin genel olarak zayıflamaya karşı siyasi umursamazlığı ve ülkedeki iç karışıklığının bileşiminden kaynaklı bir başarısızlığıdır." değerlendirmesinde bulundu.

GÜRÜLTÜLÜ BİR BAŞARISIZLIK

Bennett, bölge ve dünyadaki ülkelerin İsrail'i "kendisini yok etmekle meşgul işlevsiz bir hükümetle çatışma halinde gördükleri için" bir taraf seçtiklerini kaydetti.

Netanyahu hükümetinin ekonomik, siyasi, güvenlik alanında "gürültülü bir başarısızlık örneği" olduğunu ve görevde kalmasının İsrail'i tehlikeye attığını vurgulayan Bennett, "bir an önce Netanyahu hükümetinin yol açtığı zararların giderilmesi için olağanüstü durum hükümeti kurulması" çağrısı yaptı.

İLİŞKİLER YENİDEN BAŞLIYOR

İran ile Suudi Arabistan, 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

İki ülke arasında varılan anlaşma, İran, Suudi Arabistan ve Çin tarafından yapılan ortak açıklamayla duyurulmuştu.

Açıklamada, İran ve Suudi Arabistan'ın iki ay içinde diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılarak büyükelçilikler ve temsilciliklerin karşılıklı olarak açılmasında anlaştıkları belirtilmişti.

İki ülke dışişleri bakanlarının da sürecin yürütülmesi ve ayrıntıların netleştirilmesi için yakın zamanda bir araya geleceği aktarılmıştı.

İRAN - SUUDİ ARABİSTAN İLİŞKİLERİ

Suudi Arabistan'da 2 Ocak 2016'da aralarında Şii din adamı Nimr el-Nimr'in de bulunduğu 47 kişi "terör" suçlamasıyla idam edilmişti.

İdamlara tepki gösteren İranlı yetkililerin peş peşe yaptığı açıklamaların ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İran'daki göstericiler tarafından ateşe verilmişti. Mart 2015'te başlayan Yemen'deki kriz nedeniyle zaten gergin olan iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler tamamen kesilmişti.

İran ve Suudi Arabistanlı yetkililer, Nisan 2021'de Bağdat'ta doğrudan görüşmeler yapmak üzere bir araya gelmiş ve Irak'ın arabuluculuğundaki görüşmeler daha sonra da devam etmişti.