Belarus'tan devlet korsanlığı: Kaçırılan muhalif gazeteci nasıl hedef haline geldi?

Belarus’un Ryanair’e ait bir uçağı indirerek uçaktaki bir muhalif gazeteciyi gözaltına alması tüm dünyadan tepki çekti.  Muhalif gazeteci  Roman Protaseviç Ağustos 2020'de yapılan şaibeli seçimi içeriden görüntü almakta zorlanan uluslararası basına bilgi aktarmasından dolayı Lukaşenko'nun hedefi haline geldi.

  • 25.05.2021, 13:44:49
  • Güncelleme: 8 ay önce
Belarus'tan devlet korsanlığı: Kaçırılan muhalif gazeteci nasıl hedef haline geldi?

Avrupa Birliği (AB), Belarus’un Ryanair’e ait bir yolcu uçağını zorla Minsk’e indirerek uçaktaki muhalif gazeteci Roman Protaseviç’i gözaltına almasına tepki gösterdi.

Şaibeli seçimlerin sonucunda tekrar Belarus devlet başkanı seçilen Lukaşenko, kendisine muhalif olan gazeteci Roman Protaseviç'i sahte bomba ihbarı yaptırarak gözaltına aldı. Devlet terörü olarak nitelendirilen olay hakkında dünyada Belarus’a uygulanması gereken yaptırımlar tartışılıyor.

Protaseviç, 2019 yılında Radio Free Europe haber sitesinde Lukaşenko’nun Belarus’u diktatöryal bir şekilde yönettiğini ve seçimlerde muhalif lideri desteklediğini açıklayarak Avrupa’da çeşitli medya ekiplerine ülke içerisinden haber paylaşımları yaptı. 
Belarus'un en büyük tarafsız medya ekiplerinden Nexta'nın kurucusu ve editörü olan Protaseviç muhalefetin sesine haline geldi.

Roman Protaseviç tartışmalı Ağustos 2020 seçimlerinde muhalefet cephesinde yer alan genç gazeteci olarak dikkatleri üzerine çekti.

Belarus'un sürgündeki muhalefet lideri Sviatlana Tsikhanouskaya'yı destekleyen Protaseviç ülke içerisinde Lukaşenko karşıtı gösterileri organize ettiği gerekçesiyle terör izleme listesine alındı ve en az 15 yıl hapis cezasından idam cezasına kadar gidecek bir yargılama ile karşı karşıya kaldı.

Muhalif Telegram kanalı Nexta, protestoları basitçe haberleştirmedi. Ayrıca, protestoculara toplanacak yerle ilgili ayrıntıları, güvenlik güçlerinin nerelerde olduğu, protesto sırasında ne giyecekleri ve nerelere kaçacakları ile ilgili her şeyi sunarak onları koordine etti. 
Yunanistan’dan uçağa binmeden önce arkadaşlarına bir mesajlaşma uygulaması aracılığıyla "Beyaz Rusya'nın KGB'si havaalanında beni takip ediyor gibi görünüyor." mesajı atan Proteviç Litvanya'ya giderken Minsk'e zorunlu iniş yaptırılan uçaktan kaçırıldı.

Bir görgü tanığı Protaseviç'in kabin görevlilerine "Uçağı indirmeyin, beni öldürecekler. Ben mülteciyim' dediğini belirtti.

'İşkence korkusu'

BBC'ye konuşan Protasevich'in babası, oğlunun işkence görmesinden korktuğunu söyledi:

"Bununla başa çıkabilmesini umuyoruz. Düşüncesi bile korkutuyor. Ama dövülmesi ve işkence görmesi muhtemel. Gerçekten korkuyoruz.

"Şok içindeyiz ve gerçekten üzgünüz. Avrupa'nın kalbinde, 21. yüzyılda bu tip şeyler yaşanmamalı.

"Avrupa Birliği dahil bütün uluslararası toplumun yetkililere daha önce benzeri görülmemiş bir baskı uygulamasını umuyoruz. Bu baskının işe yaramasını ve yetkililerin çok büyük bir hata yaptıklarını fark etmelerini umuyoruz."

AB’den Belarus’a: Uçak kaçırmanın sonuçları olacak

Belarus’un Ryanair’e ait bir uçağı indirerek uçaktaki bir muhalif gazeteciyi gözaltına almasına Avrupa’dan sert tepkiler geldi. Von der Leyen, "uçak kaçırma" olarak nitelendirdiği olayın sonuçları olacağını söyledi.

Avrupa Birliği (AB), Belarus’un Ryanair’e ait bir yolcu uçağını zorla Minsk’e indirerek uçaktaki muhalif gazeteci Roman Protaseviç’i gözaltına almasına tepki gösterdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "uçak kaçırma" nitelemesini kullandı. Von der Leyen, paylaşımında "Belarus’un çirkin ve yasa dışı davranışının sonuçları olacağını" ifade etti. Von der Leyen, Ryanair uçağının kaçırılmasında parmağı olanların yaptırımlara tabii tutulması gerektiğini belirterek, tutuklu gazetecinin de derhal serbest bırakılmasını istedi.

Gazetecinin gözaltına alınmasını Belaruslu makamların tüm muhalif sesleri susturma çabasının bir örneği olarak nitelendiren AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell da 27 AB üyesi adına Protaseviç’in derhal salıverilmesini talep ettiklerini belirtti.
Belaruslu yetkililerin uçaktaki tüm yolcu ve mürettebatın güvenliğini tehlikeye attıklarını söyleyen Borrell, olaya yönelik uluslararası bir soruşturma başlatılması gerektiğini savundu.

AB devlet ve hükümet başkanları, konuyu Pazartesi günü Brüksel'de düzenlenecek özel zirvede ele alacak.

 

Ortadoğuhaber.com