simdi-birlik-zamani
simdi-birlik-zamani

Bakan Akar: İsveç Savunma Bakanı Türkiye'ye gelecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, daha önce Türkiye'ye geleceği açıklanan İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson'un olası ziyaretine ilişkin, "Planlama var, süreci takip ediyoruz, gelişmelere göre bu belirlenecek" dedi.
  • 18.01.2023, 13:09:09
  • Güncelleme: 2 ay önce
Bakan Akar: İsveç Savunma Bakanı Türkiye'ye gelecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Grup Toplantısı için geldiği Meclis'te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

ABD'den F-16 tedarikine ilişkin soru üzerine Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD'de mevkidaşı ile görüşeceğini belirterek, "Geldiğimiz noktada konunun olumlu bir şekilde ilerlediğini takip ediyoruz. Gerekli bilgileri alıyoruz. ABD Savunma Bakanı ile yakın iş birliğimiz devam ediyor. Heyetlerarası ve ikili görüşmelerde kendilerine bir an önce olumlu ve somut bir şekilde sonuçları beklediğimizi ifade ettik. Bu istikamette ilerliyoruz. Birtakım tahditler vardı onları da kaldırdılar. Zaten bizim tahditli bir şekilde alışverişi kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirdiği temaslara ilişkin soru üzerine Akar, "Olumlu, yapıcı ikili ve heyetler arası görüşmeler yaptık. Savunma sanayii, askeri eğitim iş birliği ve diğer birçok alanda iş birliği yapma konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Oradan da olumlu sonuçlar bekliyoruz" yanıtını verdi.

"Planlama var''

Daha önce Türkiye'ye geleceği açıklanan İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson'un ziyaretine ilişkin soru üzerine Akar, "Planlama var, süreci takip ediyoruz, gelişmelere göre bu belirlenecek" dedi.

Türkiye’nin NATO’nun açık kapı politikasını desteklediğini belirten Akar, haziran ayında Madrid’de imzalanan muhtırayı hatırlattı. Akar, “İsveç ve Finlandiya’nın memorandumdaki taahhütlerini bir an önce yerine getirmelerini bekliyoruz" diye konuştu.