Bahreyn’de Şii Lider İsa Kasım’a Hapis

Bahreyn Şiilerinin lideri İsa Kasım’a hapis cezası verildi.

  • 21.05.2017, 07:30:00
  • Güncelleme: 4 ay önce
Bahreyn’de Şii Lider İsa Kasım’a Hapis

Bahreyn Mahkemesinin, ülkedeki en yüksek Şii merci İsa Kasım'ın 1 yıl hapis ve 265 bin dolar para cezasına çarptırılmasına ve cezanın ertelenmesine karar verdiği bildirildi.

Bahreyn Haber Ajansı BNA'nın haberine göre, Büyük Ceza Mahkemesi, "yasaya aykırı şekilde bağış toplama ve kara para aklama" suçlamasıyla yargılanan Kasım ile diğer sanıkların 1'er yıl hapis ile 265 bin dolar para cezasına çarptırılmasına, daha önce tedbir konulan menkullerine el konulmasına karar verdi ve cezayı erteledi. Yargılanan diğer sanıkların sayısı ile ilgili bilgi ise verilmedi.

Verilen karara temyiz yolunun açık olduğu belirtildi.

Bahreyn'de yayımlanan muhalif El-Vasat gazetesi, haklarında hüküm verilenlerin İsa Kasım'ın yanı sıra Hüseyin el-Kassab ve Mirza ed-Dirazi olduğunu, Kasım'ın el koyulan malları arasında 8,9 milyon dolarlık banka hesabı ile 2 gayrimenkulün yer aldığını kaydetti.

İsa Kasım Kimdir?

Bahreyn başkentine yakın “Zeraz” köyünde dünyaya gelen İsa Kasım, genç yaşında Necef’e giderek orada Şehit Ayetullah Seyyid Muhammed Bakır Sadr’ın öğrencisi olarak dini tahsiline devam etti. İran devriminden sonra İran’ın Kum şehrine giderek Ayetullah Lenkerani ve Seyyid Muhammed Şahrudi’den dini eğitimi alan Şeyh İsa Kasım 2001 yılında Bahreyn’e dönmüştür. İsa Kasım Bahreyn Şiilerinin ruhani lideri olarak kabul edilmektedir.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber