Bahreyn’de düşünce suçlularının serbest bırakılması çağrısı

Bahreyn'de sosyal medya aktivistleri düşünce suçlularının serbest bırakılması için bir dayanışma kampanyası başlattı.

  • 14.01.2021, 17:22:53
  • Güncelleme: 4 ay önce
Bahreyn’de düşünce suçlularının serbest bırakılması çağrısı

Bahreyn’deki sosyal medya aktivistleri, yaklaşık 6 ay önce ülkedeki hapishanelerde nerede olduğu tespit edilemeyen Şeyh Züheyr Aşur'un serbest bırakılması için kampanya başlattı.

Aktivistler "#Şeyh Züheyr Aşur" etiketiyle sosyal medyada gündem olmaya çalıştı.

Aşur’un ailesi yaptığı açıklamada, Cev Merkez Hapishanesi’nde tutulan Şeyh Züheyr Aşur’un acımasız ve sistematik işkencelere maruz kaldığı belirtildi.  

Açıklamada, hedefin sadece Aşur'la sınırlı olmadığı, Cev Hapishanesi 14 binasında açlık grevine giren Muhammed Serhan, Naci Fetil, Sadık El-Ğasra, Ali Abdulhüseyin Ramazan, Hasan Atiyye gibi daha çok kişi olduğu bildirildi.

Ailenin açıklamasında, "Şeyh Züheyr Aşur'un nerede olduğu kasıtlı olarak gizlenen bir düşünce suçlusu olarak görüldüğü, Bahreyn yetkililerinin Aşur’un güvenliğinden ve ailesiyle iletişim kurmasını sağlamaktan tamamen sorumlu tuttuğu” bildirildi.

Uluslararası insan hakları örgütleri, Bahreyn Krallığı'nda düşünce suçlularının maruz kaldığı ihlalleri kınayarak; birçok kez salıverilmeleri ve hakkındaki soruşturmaların durdurulması çağrısında bulundu.