BAE'den İsrail'i şok edecek karar

BAE, İsrail'den alacağını duyurduğu savunma sistemleri alımını askıya aldığını açıkladı. BAE'nin bu kararı almasının arkasında ise İsrail'in uyguladığı bazı politikalar olduğu belirtiliyor. BAE'nin bu kararı Suudi Arabistan ve İran ile yakınlaşmanın gerçekleştiği bir zamana rastlaması ise dikkat çekiyor.
  • 13.03.2023, 15:27:51
  • Güncelleme: 2 ay önce
BAE'den İsrail'i şok edecek karar

İsrailli Kanal 12'de yer alan haberde, aşırı sağcı İsrail hükümetinin son bir buçuk aydır Tel Aviv'deki eylemler sonucunda BAE ile İsrail arasında bir krizin ortaya çıktığını yazdı. Haberde bu krizin sonucu olarak da Körfez devletinin İsrail savunma sistemlerinin satın alımını askıya almasına neden oldu.

Haberde, BAE'lileri kızdıran eylemlerin esas kaynağı olarak Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in Mescid-i Aksa'ya saldırması, yerleşimcilerin Filistin kasabası HuVara'ya saldırısı ve İsrail Maliye Bakanı'nın açıklamaları olduğunu aktardı. 

Kanal 12'nin kaynaklardan edindiği bilgiye göre, BAE Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed, İsrailli yetkililere "Başbakan Netanyahu'nun kontrol edebileceği bir hükümete sahip olduğundan emin olana kadar birlikte çalışamayız" dedi. 

Kanal, BAE'den gelen bu açıklamaya rağmen İsrail ile BAE arasındaki istihbarat ve güvenlik iş birliğinin devam ettiğini de belirtti. 

Kanal 12, BAE'nin alımlarını askıya alma kararının, Başbakan Netanyahu'nun  henüz yeni bir tarih belirlenmeden Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinin ertelenmesinin ardından alındığını da kaydetti.
 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber