BAE’li yetkililer, Hafter’e destek sağlamak için Sudan’da

BM’nin Libya’nın meşru temsilcisi olarak tanıdağı UMH’ya karşı iç savaş yürüten Halife HAfter’in arkasındaki güç olarak görülen BAE’den üst düzey yetkililer, Sudan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. BAE heyetinin, UMH’ya karşı Hafter'e destek istemek için Sudan’da görüşmeler gerçekleştirdiği iddia edildi.

  • 30.04.2020, 20:12:40
  • Güncelleme: 4 ay önce
BAE’li yetkililer, Hafter’e destek sağlamak için Sudan’da

Birleşik Arap Emirlikleri’nden üst düzey yetkililer, Sudan’ın başkenti Hartum’a bir ziyaret gerçekleştirdi. İki uçakla gerçekleşen ziyarette uçaklardan biri Manchester City futbol kulübünün armasını taşıyordu. Uçaklar 5 saatlik ziyaretin ardından Abu Dabi’ye hareket etti.

BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Tahnoun bin Zayed liderliğindeki heyet, Libya’da Halife Hafter’in liderliğindeki sözde Libya Ulusal Ordusu’nun Trablus’u ele geçirmek başlattığı hareketin başarısızlığa uğraması sonrası destek sağlamak için Sudan’da görüşmelerde bulundu.

Hafter, geçen yıl Nisan ayında Trablus’u ele geçirmek için harekat başlatmıştı. BM tarafından tanınan ve Türkiye tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı birlikler, bu ay içinde Hafter’e bağlı güçleri durdurdu ve ardından karşı bir saldırıyla Libya’nın batısındaki birkaç şehirden Hafter’e bağlı güçleri çıkarttı.

Al Jazeera’nın edindiği bilgilere göre, üst düzey BAE yetkililerini taşıyan uçak Cumartesi gerçekleşen ziyaretin ardından Hartum’da 2 saat kaldıktan sonra Çad’a hareket etti.

BM Güvenlik Konseyi’nin Aralık ayında kabul ettiği 376 sayfalık bir raporda, Libya’da sayıları bin ila 3 bin arasında Sudanlı paralı asker bulunduğu ve bu durumun ülkedeki istikrarı riske ettiği dile getirilmişti. 

Ocak ayında Sudan hükümeti, Sudanlıların bir BAE güvenlik firması tarafından Libya’daki petrol sahalarının korunması için kiralandığı iddialarını araştıracaklarını açıklamıştı.