Azovstal Fabrikası Rusya'nın kontrolüne geçti

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Mariupol şehrindeki Azovstal Fabrikası'nda bulunan askerlerin tamamen teslim olduğunu açıkladı. Ukrayna'dan konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.
  • 21.05.2022, 09:10:01
  • Güncelleme: 1 ay önce
Azovstal Fabrikası Rusya'nın kontrolüne geçti

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Azovstal Fabrikası'nda bulunan Ukrayna askerlerinden son grubun da teslim alınarak tamamen boşaltıldığını söyledi.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Mariupol'deki Azovstal Metalurji Fabrikası'ndaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

21 Nisan'dan bu yana fabrikanın içinde bulunan Ukraynalı askerlerinin kuşatma altında olduğunu hatırlatan Konaşenkov, "Fabrika sahası tamamen boşaltıldı. Savaşçıların saklandığı işletmenin yeraltı tesisleri Rus Silahlı Kuvvetleri'nin tam kontrolüne girdi." ifadelerini kullandı.

ARTIK SAVAŞMAYIN

Önceki gün AFP'de yer alan habere göre, Ukrayna tarafından Mariupol'de kuşatma altındaki fabrikada bulunan askerlere savaşı durdurma emri verilmişti.

Açıklamanın mahsur kalan birlikleri yöneten bir tabur komutanından geldiği öne sürülmüştü.

Ukraynalı komutan Denys Prokopenko, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Yüksek askeri komutanlık, garnizonumuzdaki askerlerin hayatlarını kurtarmak ve şehri savunmayı durdurmak için emir verdi" değerlendirmesinden bulunmuştu.

SON GRUP DA TESLİM OLDU

Azovstal'dan 16 Mayıs'tan bu yana operasyon boyunca toplam 2 bin 439 Azov taburu ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri mensubu askerin silah bırakarak teslim olduğunu aktaran Konaşenkov, 531 kişilik son grubun da teslim olduğunu dile getirdi.

Azov taburu komutanının özel bir zırhlı araçla fabrika sahasından çıkarıldığı bilgisini paylaşan Konaşenkov, Mariupol şehrinin ve Azovstal Fabrikası'nın tamamen kurtarılması, buradaki operasyonun sona ermesiyle ilgili olarak Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e rapor verdiğini sözlerine ekledi.