Azerbaycanlı pilotlara AKINCI eğitimi

Türkiye’de AKINCI TİHA eğitimi gören Azerbaycanlı pilotların ilk grubu, programın tamamlanmasının ardından birkaç güne Azerbaycan’a dönecek.
  • 27.06.2022, 12:00:08
  • Güncelleme: 2 ay önce
Azerbaycanlı pilotlara AKINCI eğitimi

Azerbaycanlı pilotların devam eden Bayraktar AKINCI TİHA eğitimlerinin yakın zamanda tamamlanması ve Bakü’ye dönmeleri bekleniyor.

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov yaptığı açıklamada, “Bizi ilgilendiren Akıncı ile de derinden tanış olduk. Ben bunu sır etmeyeceğim, bu istikamette Türkiye’de eğitim gören ilk takım birkaç güne Azerbaycan’a dönecek.” ifadelerine yer verdi.

T3 Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Teknoloji Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST’in düzenlendiği Bakü’de Azerbaycan’a Bayraktar AKINCI TİHA ihracatını ilk kez açıklamıştı.

Bayraktar, “Karabağ muhaberesinde Bayraktar SİHA’ların gösterdiği, Türk ordularının gösterdiği performans bizler için mühendisler olarak en büyük gurur nişanesidir. Haluk Bayraktar ve bana Karabağ Nişanı tevdi edildi. En büyük gururla aldığımız nişanlardan diyebilirim. İnşallah AKINCI’yı da Azerbaycan semalarında göreceğiz.” diye konuştu.

3 ÜLKEYLE SÖZLEŞME İMZALANDI

Baykar Teknoloji üretimi Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı ihracatı için üç ülkeyle sözleşme imzalandı. İhraç edilen ülkelerin isimleri ve kaç sistem aldıkları açıklanmadı.

Bu ihracat sayesinde ülkelere MAM ailesinin yanı sıra KGK, HGK ve LGK gibi mühimmatların satışı gerçekleşebilir.

Baykar, Bayraktar AKINCI TİHA için şimdiye kadar 3 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandığını açıkladı. Yapılan sözleşmeler kapsamında Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor.

İlk milli İHA ihracatını 2012’de gerçekleştiren Baykar, 2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatını tamamlayarak gelirlerinin yüzde 80’den fazlasını ihracattan elde etti.

Milli TİHA Bayraktar AKINCI’ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.

  • Kaynak: Defence Turk