Avustralya genel seçimler için sandık başında

Avustralya’da halk federal seçimler için sandık başına gitti. Liberal-Ulusal hükümetin 4. kez iktidara gelmek için yarıştığı seçimi, ana muhalefet partisinin kazanacağı öngörülüyor.
  • 21.05.2022, 09:22:52
  • Güncelleme: 1 ay önce
Avustralya genel seçimler için sandık başında

Avustralya'da halk, üç yıl boyunca ülkeyi yönetecek 47'nci hükümeti belirlemek üzere sandık başına gitti.

Oy verme işlemi için yerel saatle 08.00'de açılan sandıklar ülke genelinde 18.00'e (TSİ 11.00) kadar açık kalacak. Ön sonuçların gece yarısı duyurulması bekleniyor.

Yaklaşık 26 milyonluk nüfusa sahip ülkede 17,2 milyon seçmen bulunuyor.

SEÇİMLERDE HANGİ KONULAR ÖN PLANDA

Seçimlerde belirleyici olacak konuların başında ekonomi geliyor. Ukrayna savaşının ardından artan yaşam maliyetleri, Avustralyalılar için öncelikli konulardan biri. Bir diğer önemli konu ise ulusal güvenlik.

Çin ve Solomon Adaları arasında yapılan ikili güvenlik anlaşması, bir sonraki hükümetin giderek ısınan Pasifik jeopolitiğinde izleyeceği politikaları daha da önemli kılıyor.

Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin belirleneceği seçimler, 9 yıldır iktidarda bulunan Liberal-Ulusal parti koalisyon hükümeti ile ana muhalefetteki İşçi Partisi arasında yapılıyor.

Başbakan Scott Morrison yönetimindeki iktidar kanadının ve Anthony Albanese liderliğindeki İşçi Partisi, iktidara gelmek için yarışıyor.

OY ATMAMANIN CEZASI VAR

İş ya da seyahat sebepleriyle erken oy kullanma hakkı iki hafta önceden başladı.

Kovid-19 salgını nedeniyle seçmenin yaklaşık yüzde 50'sinin erken ve posta yoluyla oy kullanma opsiyonuna başvurduğu bildirildi.

Seçime katılımın yasal olarak zorunlu olduğu Avustralya'da oy kullanmayanlar 20 Avustralya doları (14 ABD Doları) ceza ödüyor.

Öte yandan 2019'da seçime katılım oranı yüzde 91,8 olarak kayda geçmişti.

ÖNCEKİ SEÇİMLER BAŞA BAŞ GEÇMİŞTİ

Temsilciler Meclisinde hükümetin kurulabilmesi için partilerin 151 sandalyenin en az 76'sını kazanması gerekiyor.

2019'da son seçimlerde Liberal-Ulusal Parti koalisyon yüzde 51,5, İşçi Partisi yüzde 48,5 oy elde etmişti.

2016'daki seçimlere kıyasla son seçimde, Liberal Ulusal İttifakı bir artışla koltuk sayısını 77'ye yükseltmiş, İşçi Partisi bir düşüşle koltuk sayısını 68'e indirmişti.

Liberal-Ulusal Parti koalisyon hükümetinin başbakanı olarak görev yapan Morrison'un yarışı kaybetmesi durumunda, Albanese neredeyse 10 yıl sonra ilk kez İşçi Partisi hükümetini kuracak.

İşçi Partisi 2013, 2016 ve 2019 seçimlerini kaybetmişti.