Avustralya genel seçimler için sandığa gidiyor

Avustralya yarın federal seçimler için sandık başına gidecek. Liberal-Ulusal hükümeti 4. kez iktidara gelmek için yarışacak. Anket sonuçları ana muhalefetteki partisinin seçimi kazanacağını öngörüyor.
  • 20.05.2022, 17:04:20
  • Güncelleme: 1 ay önce
Avustralya genel seçimler için sandığa gidiyor

Avustralyalılar, üç yıl boyunca ülkeyi yönetecek 47'nci hükümeti belirlemek üzere yarın sandık başında olacak.

Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin belirleneceği seçimler, 9 yıldır iktidarda bulunan Liberal-Ulusal parti koalisyon hükümeti ile ana muhalefetteki İşçi Partisi arasında yapılacak.

Başbakan Scott Morrison yönetimindeki iktidar kanadının ve Anthony Albanese liderliğindeki İşçi Partisi, seçim kampanyalarını tamamlamasının ardından, Liberal-Ulusal hükümeti dördüncü kez iktidara gelmek için yarışacak.

YARIN 17 MİLYON KİŞİ SANDIK BAŞINDA OLACAK

Yaklaşık 26 milyonluk nüfusa sahip ülkede 17,2 milyon seçmen, yeni meclisi belirlemek üzere yarın oy kullanacak.

2018'den bu yana Liberal-Ulusal Parti koalisyon hükümetinin başbakanı olarak görev yapan Morrison'un yarışı kaybetmesi durumunda, Albanese neredeyse 10 yıl sonra ilk kez İşçi Partisi hükümetini kuracak.

Temsilciler Meclisinde hükümetin kurulabilmesi için partilerin 151 sandalyenin en az 76'sını kazanması gerekiyor.

ANKET SONUÇLARI İŞÇİ PARTİSİNİ İŞARET EDİYOR

Ülkede yapılan anketlere göre, Albanese'nin liderliğinde seçime hazırlanan ana muhalefetteki İşçi Partisinin seçimi kazanacağı öngörülüyor.

Seçmenlerin, Kovid-19 aşılarının yurt dışından temini, ülkeye dağıtımı ve vatandaşlara uygulanmasındaki problemler nedeniyle Morrison hükümetine tepkisi anket sonuçlarına yansımış durumda.

Morrison, 2019'daki son genel seçim öncesindeki anketlerde de geride göründüklerini hatırlatarak bu seçimlerden de zaferle çıkacaklarını iddia ediyor.